USI/443-100/04 - Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia a VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 sierpnia 2004 r. Urząd Skarbowy w Grudziądzu USI/443-100/04 Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia a VAT

Pytanie podatnika

Czy osoba fizyczna jest podatnikiem podatku od towarów i usług w przypadku, gdy zatrudniony jest w firmie na podstawie umowy zlecenia?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) udzielając pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w związku z pismem podatnika z dnia 16 lipca 2004 r. (data wpływu do Naczelnika Urzędu 16 lipca 2004 r.) w sprawie:

odpowiedzi na postawione pytanie prawne, czy osoba fizyczna tj. student 5-tego roku Politechniki Warszawskiej jest podatnikiem podatku od towarów i usług w przypadku, gdy zatrudniony jest w firmie na podstawie umowy zlecenia,

wyjaśnia co następuje:

W piśmie z dnia 16 lipca 2004 r. (data wpływu do Naczelnika Urzędu 16 lipca 2004 r.) przedstawił Pan następujący stan faktyczny:

Jest Pan studentem 5-tego roku Politechniki Warszawskiej i pracował w firmie "..." Spółka z o.o. w... na podstawie umowy zlecenia od 4 maja 2004 r. do 31 maja 2004 r. otrzymując wynagrodzenie w wysokości 800,00 zł.

Naczelnik Urzędu Skarbowego zważył jak następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Natomiast w myśl art. 15 ust. 3 pkt 3 cyt. powyżej ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się między innymi przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Mając powyższe na uwadze, nie zalicza się do samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej przychodów z wykonywanej osobiście działalności wymienionej w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli wykonujące je osoby są związane ze zlecającym więzami tworzącymi stosunek prawny dotyczący warunków wykonania, wynagradzania i odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności.

Odnosząc się do podanego przez Pana stanu faktycznego należy przede wszystkim podkreślić, że istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia czy będzie Pan podatnikiem podatku od towarów i usług, czy też nie, ma zawarta pomiędzy Panem a firmą, umowa zlecenia. Jeżeli z treści zawartej umowy zlecenia wynika, że "zlecający" (w Pana przypadku firma) ma decydujący głos co do sposobu, terminu, czasu, miejsca realizacji zleconej pracy, ponadto z umowy wynika, ze "zlecający" ponosi ryzyko gospodarcze związane z jej realizacją wówczas to zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy wobec np. osób trzecich. W rezultacie usługi wykonywane przez zleceniobiorcę (w tym przypadku przez Pana) nie podlegają podatkowi od towarów i usług. Natomiast jeżeli z treści przedmiotowej umowy o dzieło nie będzie wynikać, że zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za efekty działania zleceniobiorcy to wtedy takie usługi wykonywane przez zleceniobiorcę będą opodatkowane podatkiem VAT.

Konkludując, w odpowiedzi na Pana pytanie należy stwierdzić co następuje:

W przypadku, gdy będzie Pan związany ze zleceniodawcą więzami tworzącymi stosunek prawny dotyczący warunków wykonania, wynagradzania i odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności wówczas nie będzie Pan podatnikiem podatku VAT, nie będzie Pan zobowiązany wystawiać faktur VAT oraz nie będzie musiał Pan prowadzić ewidencji (rejestru) sprzedaży.

W przypadku, gdy powyższe przesłanki nie zostaną spełnione, tzn. nie będą istniały więzy prawne, w ramach których zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy, co oznacza, że za własne działania pełną odpowiedzialność poniesie Pan osobiście, to wówczas przedmiotowe usługi będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Należy jednak podkreślić, iż zgodnie z § 9 ust. 1, 2 rozporządzenia Min. Fin. Z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku o towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub innej umowy o podobnym charakterze, w przypadku których podstawę opodatkowania dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby, świadczącej usługi o podobnym charakterze, stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku, zastrzeżeniem ust. 2-4. Zgodnie z ust. 2 zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy tych podatników, którzy w danym roku podatkowym mogli korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT i dotyczy wartości sprzedaży w danym roku podatkowym z tytułu wykonywania czynności wymienionych w ust. 1, nieprzekraczającej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 Euro, obliczonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 113 ust. 14 ustawy o VAT (kwota 45.7000 zł). W myśl § 9 ust. 4 rozporządzenia Min. Fin. Z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania...zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 2, nie stosuje się do podatników: 1. zarejestrowanych na podstawie art. 96 lub art. 157 ustawy o VAT jako "podatnicy VAT czynni", 2. wykonujących również inne, niż wymienione w ust. 1, czynności opodatkowane, 3. wykonujących czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, 4. Którzy zrezygnowali z prawa do zwolnień podmiotowych lub utracili to prawo w poprzednich latach podatkowych i od daty rezygnacji lub utraty tego prawa nie upłynęły 3 lat..

Z powyższego wynika, że jeżeli podatnik wykonuje usługi na podstawie umowy zlecenia i jednocześnie nie realizuje jakiejkolwiek innej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to wtedy jest Pan zwolniony z podatku VAT do wysokości kwoty stanowiącej równowartość 10.000,00 Euro. (obecnie 45.7000,00 zł).

W Pana przypadku kwota wynagrodzenia za okres od 4 maja 2004 r. do 31 maja 2004 r. wyniosła 800,00 zł. Gdyby okazało się z treści umowy zlecenia jaką zawarł Pan z firmą "..." Spółka z o.o., że jest Pan podatnikiem podatku VAT to i tak jest Pan zwolniony z podatku od towarów i usług, gdyż nie przekroczył Pan kwoty 10.000,00 Euro.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl