USI-423/1/04 - Zakup nawozu końskiego jako koszt uzyskania przychodu w świetle podatku dochodowego od osób prawnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 marca 2004 r. Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli USI-423/1/04 Zakup nawozu końskiego jako koszt uzyskania przychodu w świetle podatku dochodowego od osób prawnych

Pytanie podatnika

Czy zakup nawozu końskiego od rolnika, udokumentowany dowodem zastępczym i od osoby fizycznej posiadającej konia nie prowadzącej działalności gospodarczej, udokumentowany umową cywilno-prawną, będzie uznany za koszt uzyskania przychodu w świetle podatku dochodowego od osób prawnych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pisemne zapytanie z dnia 13.02.2004 r. o interpretację, informuje, iż w myśl przepisów art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Podatnicy, w myśl przepisów określonych w art. 9 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

Odrębnymi przepisami do prowadzenia ewidencji rachunkowej powołanymi w ww. art. 9 jest ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694).

Jednostki mają obowiązek stosowania w zakresie udokumentowania operacji gospodarczych podlegających ewidencji w księgach rachunkowych przepisów art. 20-22 ww. ustawy o rachunkowości, stanowiących m. in. iż:

- podstawą dokonania zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, zwane "dowodami źródłowymi" (art. 20 ust. 2), które muszą zawierać co najmniej dane określone szczegółowo w art. 21.

Jednym z rodzajów dowodów źródłowych są dowody zewnętrzne obce - otrzymane od kontrahentów (art. 20 ust. 2 pkt 1), tj. np. rachunki i faktury za zakupione towary (produkty), umowy cywilno-prawne.

w przypadku uzasadnionego braku możliwości uzyskania zewnętrznych obcych dowodów źródłowych, kierownik jednostki może zezwolić na udokumentowanie operacji gospodarczych za pomocą księgowych dowodów zastępczych, sporządzonych przez osoby dokonujące tych operacji.

Nie może to jednak dotyczyć operacji gospodarczych, których przedmiotem są zakupy opodatkowane podatkiem od towarów i usług oraz skup metali nieżelaznych od ludności.

W przypadku, gdy towary (produkty) nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług (a więc będzie to m. in. w przypadku nabywania od osób niebędących podatnikami VAT) wówczas ich zakup może być udokumentowany dla potrzeb rachunkowości dowodami potwierdzającymi zakup (skup) za gotówkę.

Zasady udokumentowania takich operacji i sposób ich kontroli określa na piśmie kierownik jednostki.

Należy nadmienić, iż umowy cywilnoprawne, w myśl przepisów art. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.), podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Do kwoty 1000,00 zł wartości zakupu w myśl przepisów art. 6 cyt. wyżej ustawy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem PCC.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl