USI/415-5/2006 - Zaliczanie wydatków do kosztów uzyskania przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 lutego 2006 r. Urząd Skarbowy w Łęczycy USI/415-5/2006 Zaliczanie wydatków do kosztów uzyskania przychodów

Pytanie podatnika

Czy zakup konia dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, tj. usługi transportowe, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

W dniu 21 grudnia 2005 r. wystąpił Pan do tutejszego organu podatkowego z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zakupionego na podstawie umowy kupna - sprzedaży w dniu 12 grudnia 2005 r. konia za kwotę 16.000,00 zł. Prowadzi Pan od dnia 1 kwietnia 1993 r. pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie transportu towarowego oraz usług ciężkimi maszynami budowlanymi. Z przyczyn ekonomicznych /wzrost cen paliwa/, do niektórych usług chce Pana wykorzystywać konia. Zakup ten zaewidencjonował Pan w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako pozostałe zakupy.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęczycy podziela Pana stanowisko przedstawione w złożonym wniosku, w przedmiocie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków związanych z zakupem inwentarza i ujętych w pozycji "pozostałe wydatki" księgi przychodów i rozchodów.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Kosztem uzyskania przychodów jest wydatek, który ma bezpośredni lub pośredni związek z uzyskiwanym przychodem, a nie został wymieniony wśród wydatków nie uznanych za koszty. Na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, iż dany wydatek poniesiony został w związku z prowadzoną działalnością w celu osiągnięcia przychodu.

Ponadto tutejszy organ podatkowy zauważa, że koń - jako inwentarz żywy nie stanowi rzeczowego składnika majątku podatnika. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111, poz. 724 ze zm.), zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą.

Skoro w myśl § 3 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) ewidencją wyposażenia obejmuje się rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością, nie zaliczone do środków trwałych, a zwierzę stanowi inwentarz żywy - nie podlega on wpisowi do tej ewidencji.

Ponadto inwentarz żywy nie stanowi środka trwałego w rozumieniu przepisów cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega amortyzacji, jak również poniesiony wydatek nie został objęty katalogiem wyjątków określonych w art. 23 tejże ustawy.

W związku z powyższym, zaliczony przez Pana wydatek na zakup konia prawidłowo został zaewidencjonowany w księdze podatkowej i stanowi koszt uzyskania przychodów pod warunkiem, że koń ten będzie wykorzystywany do świadczenia usług związanych z zakresem prowadzonej działalności i z tego tytułu zostanie osiągnięty przychód.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl