USI/415/23/2006/KK - Tytuł prawny do lokalu a możliwość skorzystania ze zwrotu VZM

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lipca 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna USI/415/23/2006/KK Tytuł prawny do lokalu a możliwość skorzystania ze zwrotu VZM

Pytanie podatnika

Tytuł prawny do lokalu a możliwość skorzystania ze zwrotu VZM.

Czy istnieje możliwość skorzystania ze zwrotu VZM od zakupionych materiałów budowlanych na podstawie protokołu przekazania kluczy do lokalu mieszkalnego?

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty podziela pogląd przedstawiony we wniosku z dnia 14.06.2006 r.

Pismem z dnia 14.06.2006 r. zwrócił się Pan do Naczelnika tut. Urzędu z prośbą o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej interpretacji przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468). w zakresie możliwości skorzystania ze zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową i remontem budynku / lokalu mieszkalnego.

W ww. piśmie informuje Pan, że wraz z żoną podpisaliście w dniu 16.11.2004 r. umowę z deweloperem na budowę mieszkania i garażu w budynku mieszkalnym. W miesiącu maju bieżącego roku został podpisany przez Państwa i dewelopera protokół zgodnie z którym przekazane zostały Państwu klucze do ww. mieszkania w celu możliwości przeprowadzenie prac wykończeniowych. Ponadto informuje Pan, że akt notarialny ustanawiający odrębną własność lokalu zostanie podpisany w terminie późniejszym.

Prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego, zgodnie z przepisami art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przysługuje, pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3. W przypadku umów z deweloperami tytułem prawnym, jeszcze przed ustanowieniem odrębnej własności lokalu, może być protokół przekazania kluczy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego przed ustanowieniem odrębnej własności lokalu i zawarciem umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.

A zatem, w przedstawionej sytuacji przysługuje Panu prawo do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową i remontem lokalu mieszkalnego.

Interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przysługuje tylko od wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przeznaczonych na budowę i remont budynku / lokalu mieszkalnego i musi być udokumentowany fakturami VAT wystawionymi dla osoby fizycznej.

Zgodnie z przepisami art. 14b § 1 i 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w § 5 ww. artykułu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl