USI/2/443-58/BS/04 - Objęcie kas rejestrujących remanentem likwidacyjnym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 października 2004 r. Urząd Skarbowy w Stargardzie USI/2/443-58/BS/04 Objęcie kas rejestrujących remanentem likwidacyjnym

Pytanie podatnika

Czy remanentem likwidacyjnym powinny być objęte kasy rejestrujące?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim na pisemne zapytanie podatnika udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika iż jest właścicielem firmy handlowej. Ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego prowadzi przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnik zamierza zlikwidować działalność gospodarczą. Na dzień zakończenia działalności zostanie sporządzony remanent likwidacyjny obejmujący towary handlowe, materiały, wyposażenie oraz środki trwałe. Inwentaryzacja zostanie wyceniona według cen nabycia.

W związku z powyższym podatnik pyta się, czy remanentem likwidacyjnym powinny być objęte również kasy rejestrujące?

Podatnik uważa, że pomimo iż przy zakupie kas rejestrujących odliczył podatek VAT wykazany w fakturach zakupu, to jednak kasy te nie powinny być objęte remanentem likwidacyjnym, gdyż ich sprzedaż (dostawa) nie jest dopuszczalna. Ich zbycie w takim charakterze na gruncie obowiązujących przepisów nie jest możliwe, a tym samym nie należy ich uwzględniać w remanencie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim stwierdza, iż stanowisko podatnika dot. nie objęcia remanentem likwidacyjnym kas rejestrujących, przy zakupie których odliczył podatek od towarów i usług wykazany w fakturach zakupu, jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego: art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 5 ust. 2, art. 5 ust. 3, art. 14 ust. 1 pkt 2, art. 14 ust. 4, art. 14 ust. 8, art. 29 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w następujący sposób:

Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

towary własnej produkcji oraz

towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy

w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Ustawodawca posługuje się w tym przepisie pojęciem towaru, które dla potrzeb ww. ustawy zostało jednoznacznie zdefiniowane w art. 2 pkt 6. W ramach omawianego art. 14 ustawodawca różnicuje te towary na towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. Wynika z tego, że towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy podzielono na takie, które zostały wytworzone przez podatnika oraz takie, które zostały przez niego nabyte. W obydwu tych grupach mogą zatem mieścić się towary, które stanowią tzw. środki obrotowe oraz towary, które zaliczane zostały przez podatnika do jego środków trwałych.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie operują pojęciem, iż w remanencie likwidacyjnym winny być ujęte tylko takie towary, które mają wartość handlową i których odsprzedaż jest dopuszczalna w świetle przepisów prawa.

Zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek opodatkowania dotyczy towarów, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Ponadto, wbrew twierdzeniu podatnika, nie ma przepisów zabraniających po zakończeniu działalności sprzedaży kas. Kasy rejestrujące można odsprzedać uprawnionemu producentowi lub importerowi kas.

Zatem, w związku z likwidacją działalności gospodarczej przez podatnika ujęciu w remanencie likwidacyjnym podlegają kasy rejestrujące, które były u podatnika użytkowane do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, które u podatnika pozostały i przy zakupie których odliczył podatek VAT wykazany w fakturach zakupu.

W tym przypadku podatnik ma obowiązek ujęcia kas rejestrujących w remanencie likwidacyjnym i odprowadzenia podatku od towarów i usług tak samo jak i od innych towarów, które mu pozostały i w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl