USI-2/413/34/2004 - Opodatkowanie dochodów asystenta posła do PE oddelegowanego do pracy w Brukseli.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 października 2004 r. Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście USI-2/413/34/2004 Opodatkowanie dochodów asystenta posła do PE oddelegowanego do pracy w Brukseli.

W odpowiedzi na pismo z dnia 17 sierpnia 2004 r. (data wpływu do Urzędu 25 sierpnia 2004 r.), w sprawie ustalenia podstawy obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, pracownika - asystenta zatrudnionego przez Biuro Poselskie Posła do Parlamentu Europejskiego, oddelegowanego do pracy w Brukseli, Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2000 r., Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje, iż zgodnie z zasadą zawartą w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 z późn. zm.)w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., osoby fizyczne, jeżeli maja stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Oznacza to, iż wynagrodzenie asystenta zatrudnionego w Biurze Posła do Parlamentu Europejskiego, oddelegowanego do pracy w Brukseli podlega opodatkowaniu w państwie jego rezydencji, tj. Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustalając podstawę opodatkowania płatnik winien pomniejszyć dochód osiągnięty przez pracownika przebywającego czasowo za granicą i osiągającego dochód ze stosunku pracy o:

*

kwoty objęte zwolnieniem - przewidzianym w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 z późn. zm.), gdzie wolna od podatku jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendium, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej - w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, w przypadku należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca lub otrzymywane stypendium - tj. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionego w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. z 2002 r. Nr. 236, poz. 1991 z późn. zm.) - 45 EURO dziennie

*

kwoty składek zapłaconych w r. podatkowym na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe - zgodnie z przepisem art. 26 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym o kwoty składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.)

*

koszty uzyskania przychodów z tytułu służbowego stosunku pracy - przewidziane w art. 22 ust. 2 pkt 1 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej weszły w życie nowe przepisy zmieniające ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych. Regulacje te zostały zawarte w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 93, poz. 894). Polska jako państwo członkowskie, z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej, zwalnia z opodatkowania dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w tym państwie, a uzyskują dochody z pracy w charakterze urzędnika lub innego członka personelu instytucji UE lub Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Opodatkowanie takich dochodów następuje zgodnie z postanowieniem Rozporządzenia Rady Nr 260/68 z 29 lutego 1968 r. ustanawiającego warunki i procedurę stosowania podatku na Rzecz Wspólnot Europejskich oraz Rozporządzenia Rady Nr 259/68 z 29 lutego 1968 r. ustanawiającego regulamin pracowniczy i warunki zatrudnienia określonych pracowników Wspólnot Europejskich. Tak więc zgodnie z art. 21 ust. 46 a w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymywane przez podatnika, jeżeli pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy.

Dochody uzyskiwane przez Polaków z instytucji UE i EBI będą objęte wyłącznie podatkiem pobieranym na rzecz Wspólnot Europejskich. Jest to uzasadnione faktem, że wynagrodzenia te wypłacane są ze źródeł pochodzących spoza państwa członkowskiego i nie stanowią obciążenia budżetu państwa członkowskiego. Ponadto wpływy z tytułu tego podatku są wykazywane w budżecie Wspólnot jako ich przychody.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl