USI-1/406/12/2234/AK/07 - Czy osiągnięty w 2006 r. przychód z tytułu umowy przelewu wierzytelności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży akcji w 2007 r.?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lipca 2007 r. Izba Skarbowa w Łodzi USI-1/406/12/2234/AK/07 Czy osiągnięty w 2006 r. przychód z tytułu umowy przelewu wierzytelności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży akcji w 2007 r.?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2007 r. w związku z art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie uznaje za prawidłowe Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2007 r. uzupełnionym pismem z dnia 18 lipca 2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży akcji.

Pismem z dnia 26 czerwca 2007 r. (uzupełnionym w dniu 18 lipca 2007 r.) zwróciła się Pani do organu podatkowego o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży w 2007 r. akcji BOT.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że jako pracownik Kopalni Węgla,.. S.A. otrzymała Pani nieodpłatnie akcje imienne. W sierpniu 2006 r. zawarła Pani umowę przelewu wierzytelności. Na mocy zawartej umowy dokonała Pani przelewu wierzytelności na Kupującego. W umowie tej "wierzytelności" zdefiniowane są jako wszystkie wierzytelności, które będą przysługiwały Sprzedającemu z tytułu zbycia akcji BOT na rzecz osób trzecich (w tym sprzedaży lub zamiany), a w szczególności jako cena z tytułu umów sprzedaży akcji, akcji zamiennych, lub akcji zamiennych BOT na rzecz podmiotu wskazanego przez kupującego albo wskazanego przez emitenta, a także z tytułu wynagrodzenia za ich umorzenie, w tym jako cena z tytułu umorzenia dobrowolnego, w szczególności jako wynagrodzenie z tytułu umorzenia akcji, akcji zamiennych, lub akcji zamiennych BOT - zarówno w wyniku jednorazowego, jak i kilku zdarzeń prawnych. Uzyskany na mocy tej umowy przychód uwzględniła Pani w zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego dochodu w 2006 r. (przychód z tytułu praw majątkowych) i uregulowała Pani należny podatek z tego tytułu.

W 2007 r. została zawarta umowa sprzedaży akcji BOT. Z tytułu sprzedaży akcji nie otrzymała Pani już żadnego wynagrodzenia.

W Pani ocenie przychód uzyskany z tytułu przelewu wierzytelności zalicza się do kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży akcji BOT w 2007 r. gdyż przychód ten został już opodatkowany w 2006 r. i nie powinien być opodatkowany ponownie.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie wyjaśnia:

Na podstawie art. 18 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) uzyskany przez Panią przychód z tytułu przelewu wierzytelności jest zaliczany do praw majątkowych. Dochód z tego tytułu podlega opodatkowaniu według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast przy sprzedaży przedmiotowych akcji koszty uzyskania przychodu ustala się na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 w związku z art. 22 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepisy art. 22 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów w razie sprzedaży (odpłatnego zbycia) rzeczy lub praw nabytych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, w związku z którymi określony został przychód. Zgodnie z powyższym kosztem uzyskania przychodu przy sprzedaży jest wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

A więc: "Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika"- powiększoną o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw (czyli akcji).

Zatem przychód uzyskany z tytułu przelewu wierzytelności wykazany w zeznaniu podatkowym za 2006 r. do opodatkowania jako przychód z praw majątkowych może Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ze zbycia przedmiotowych akcji BOT.

Tym samym Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje Pani stanowisko w powyższej sprawie - za prawidłowe.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Powyższa interpretacja traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl