US72/SPC/436/16/2004 - Cash pooling - skutki podatkowe

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 6 lipca 2004 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie US72/SPC/436/16/2004 Cash pooling - skutki podatkowe

W ramach umowy cash pooling realizowana jest sprzedaż wierzytelności pomiędzy bankiem a podmiotami gospodarczymi powiązanymi ze sobą kapitałowo, posiadającymi rachunek w danym banku. Posiadacze rachunków zawierają z bankiem umowy cesji wierzytelności, na mocy której, na koniec każdego dnia roboczego posiadacze rachunków, na których jest saldo dodatnie, nabywają wierzytelności banku z tytułu udzielonych kredytów w rachunku bieżącym tym posiadaczom rachunków, na których kontach jest saldo ujemne. Podsumowując, bank sprzedaje swoje wierzytelności z tytułu udzielonego kredytu w rachunku bieżącym. Ceną nabycia wierzytelności jest wysokość salda dodatniego. Następnego dnia bank dokonuje czynności odwrotnej. Czy w/w czynności, mieszczące się pod symbolem PKWiU 65.12.10-00.10 "usługi banków komercyjnych"zwolnione są z podatku od towarów i usług, a co za tym idzie również z podatku od czynności cywilnoprawnych?

W ramach przedstawionej umowy cash pooling pomiędzy bankiem a podmiotami powiązanymi ze sobą kapitałowo realizowane są czynności sprzedaży wierzytelności z tytułu udzielonych kredytów w rachunku bieżącym. Czynności tego rodzaju, jako usługi realizowane przez bank na rzecz swoich klientów sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 65.12.10-00.10 - Usługi banków komercyjnych - podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), jako wymienione w poz. 3 załącznika nr 4 do tej ustawy.

W zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, stosownie do treści art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 z 2000 r., poz. 959 z późn. zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Poszczególne czynności sprzedaży wierzytelności dokonywane w ramach umowy cash pooling nie podlegają więc opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż jedna z ich stron, bank, jest zwolniona z tytułu dokonywania tych czynności z podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl