US72/RPP1/443-230/2004/AR - Dokumentacja potwierdzająca wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 lipca 2004 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie US72/RPP1/443-230/2004/AR Dokumentacja potwierdzająca wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Zgodnie z art. 112 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy zobowiązani są przechowywać ewidencje prowadzone dla celów rozliczania podatku oraz wszelkie dokumenty związane z tym rozliczaniem do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Prowadzona ewidencja dla potrzeb podatku VAT winna zawierać szczegółowe dane niezbędne dla prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, tj. kwoty określone w art. 90, dane niezbędne dla określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzania deklaracji podatkowej. Wobec powyższego podatnik zobowiązany jest do archiwizowania wszystkich dokumentów mających wpływ na prawidłowość rozliczenia podatku VAT.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 i 2 ustawy o VAT podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić, podstawa opodatkowania obejmuje: podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów oraz wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu, ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Dla ustalenia przedmiotu i podstawy opodatkowania jak i wysokości podatku naliczonego Spółka winna dysponować dokumentami określającymi rodzaj i charakter transakcji oraz dokumentami mającymi wpływ na wysokość podatku należnego.

List przewozowy jest dowodem zawarcia umowy przewozu. Brak, nieprawidłowość lub utrata listu przewozowego nie wpływa na istnienie ani na ważność umowy przewozu, ani też istnienie lub nieistnienie obowiązku podatkowego z tytułu nabycia usług transportu.

Dokumenty transportowe stanowią dowód wykonania usługi transportu, w przypadku transakcji wewnatrzwspólnotowych są dowodem dokonania dostawy towarów, dlatego jeśli Spółka zawarła umowę z przewoźnikiem na transport towarów, winna archiwizować również listy przewozowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl