US72/RPP1/443-2004/JJ - Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania towarów w ramach świadczonych przez Podatnika umów promocyjno-reklamowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 sierpnia 2004 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie US72/RPP1/443-2004/JJ Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania towarów w ramach świadczonych przez Podatnika umów promocyjno-reklamowych

Pytanie podatnika

Pytania Podatnika dotyczą zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania towarów w ramach świadczonych przez Stronę umów promocyjno-reklamowych.

1. Z opisu stanu faktycznego wynika, że Podatnik przekazuje bez wynagrodzenia materiały reklamowe (foldery, ulotki, próbki itp.). Wg stanowiska Spółki nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z przedsiębiorstwem nie podlega opodatkowaniu, ponieważ nie wypełnia hipotezy art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że interpretacja treści art. 7 ust. 2 dokonana przez Spółkę zawęża pojęcie dostawy objęte przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Analizując treść wyżej cyt. przepisu należy zwrócić uwagę na postanowienia ust. 3 art. 7 ustawy, który stwierdza, że przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Z treści wyłączenia zawartego w ust. 3 wynika zatem, iż przez odpłatną dostawę towarów rozumie się także przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli przekazania dokonano na cele związane z przedsiębiorstwem a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów - z wyłączeniem prezentów o małej wartości i próbek.

Reasumując, opisane wyżej czynności należy opodatkować podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

2. Spółka świadczy usługi promocyjno - reklamowe na rzecz innych podmiotów. W ramach takiej usługi Spółka przekazuje klientom bez wynagrodzenia próbki, foldery itp. reklamujące firmę zleceniodawcy. Strona uważa, że czynność ta nie podlega opodatkowaniu. We wniosku zawarto m.in. stwierdzenie, że (cyt.) "za powyższe usługi Spółka otrzymuje wynagrodzenie na podstawie faktur wystawianych na koniec każdego miesiąca przez okres obowiązywania umowy marketingowej".

Z treści wniosku oraz uzupełnienia do niego wniesionego pismem z dnia 02-08-2004, nie wynika jednoznacznie, czy wynagrodzenie za usługę obejmuje wartość towarów przekazanych klientom.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że hipoteza cytowanego przepisu art. 7 ust. 2 nie zostaje wypełniona jeżeli Spółka otrzymuje wynagrodzenie za przekazane towary. Nie ma przy tym znaczenia, że dokonującym zapłaty nie jest bezpośredni odbiorca towaru, lecz zleceniodawca usługi, w ramach której to przekazanie następuje. Podatek należny z tytułu wykonania w/w czynności zostaje wykazany w fakturze wystawionej na rzecz zleceniodawcy. Sama czynność przekazania towaru nie podlega zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik tutejszego Urzędu zastrzega, że powyższych wyjaśnień udzielono w oparciu o informacje przedstawione przez Stronę. W celu uzyskania dodatkowych wyjaśnień w zakresie objętym pytaniem nr 2, Spółka może zwrócić się do Naczelnika tutejszego Urzędu z odrębnym wnioskiem zawierającym wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego, w tym kopie umów ze zleceniodawcami.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl