US72/ROP1/423/781/04/AJ - Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat inicjalnych leasingu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 grudnia 2004 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie US72/ROP1/423/781/04/AJ Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat inicjalnych leasingu

Pytanie podatnika

Czy opłaty inicjalne (jednorazowa opłata administracyjna oraz opłata wstępna) płatne przy zawarciu umowy leasingu należy uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo w momencie ich poniesienia, czy też należy je uwzględniać w kosztach uzyskania przychodów stosownie do rzeczywistego trwania umowy?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki przedstawionej w piśmie z dnia 15 listopada 2004 r. (data wpływu do tut. urzędu 16 listopada 2004 r.).

Zgodnie ze stanem faktycznym zawartym w piśmie, Spółka zawarła dwie umowy leasingu operacyjnego na samochody ciężarowe służące prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z zawartymi umowami czas trwania leasingu wynosi 48 miesięcy. Spółka jest zobowiązana do jednorazowej zapłaty opłaty administracyjnej oraz opłaty wstępnej.

Spółka zapytuje, czy wymienione opłaty inicjalne należy uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo w momencie ich poniesienia, czy też należy je uwzględniać w kosztach uzyskania przychodów stosownie do rzeczywistego trwania umowy.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jak wynika z załączonych kopii umów, a zwłaszcza z "terminarzu płatności z umowy finansowania operacyjnego" obie umowy nie spełniają w/w warunków, ponieważ suma ustalonych opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, jest niższa od wartości początkowej środków trwałych, w tym wypadku samochodów ciężarowych. Cena pojazdu w obu przypadkach wynosi 90 000 zł. Natomiast suma wszystkich opłat jest równa kwocie 89 812,08 zł.

Wobec tego umowa nie ma charakteru podatkowej umowy leasingu, a wywołuje skutki podatkowe przewidziane dla umów najmu i dzierżawy. Przedmiotem tego rodzaju umów jest prawo do używania cudzej rzeczy lub prawa. Jeżeli zawarcie takiej umowy jest uzależnione od poniesienia opłat wstępnych, należy uznać te opłaty za warunek niezbędny do zdobycia samej możliwości korzystania z rzeczy. Jak stanowi art. 15 ust. 1 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Należy więc przyjąć, że wszystkie wydatki związane z zamiarem osiągnięcia przychodu, które nie są wymienione w art. 16 ust. 1 w/w ustawy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 15 ust. 4 koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

W omawianym przypadku poniesione opłaty inicjalne nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich poniesienie warunkuje ich uzyskanie. Opłaty te stanowią warunek konieczny, aby uzyskać prawo do używania samochodów ciężarowych. Nie ulega wątpliwości, że czynsz inicjalny pobierany jest z góry i fakturowany w całości. Z umów nie wynika, by można traktować czynsz jako należność na poczet usługi wykonywanej w następnych okresach sprawozdawczych.

W związku powyższym, zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie Spółka powinna zaliczyć całą kwotę opłat inicjalnych jednorazowo w koszty uzyskania przychodu w dacie faktycznego poniesienia. Zajęcie odmiennego stanowiska, tj. zaliczanie czynszu inicjalnego do kosztów proporcjonalnie do czasu trwania umowy, nie znajduje potwierdzenia w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl