US72/ROP1/423/577/04/AW - Rozliczanie transakcji dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w sytuacji gdy pomiędzy kursem wymiany walut z dnia wystawienia faktury i dnia płatności występuje różnica

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 sierpnia 2004 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie US72/ROP1/423/577/04/AW Rozliczanie transakcji dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w sytuacji gdy pomiędzy kursem wymiany walut z dnia wystawienia faktury i dnia płatności występuje różnica

Pytanie podatnika

W jaki sposób należy prawidłowo dokumentować i rozliczać transakcje dla celów p.d.o.p., w przypadku gdy z kontraktu, na podstawie którego realizowane są roboty budowlane, a pomiędzy kursem wymiany walut z dnia wystawienia faktury i dnia płatności występuje różnica oraz czy we wszystkich przypadkach dochodzi do powstania różnic kursowych?

W odpowiedzi na zapytanie Spółki z dnia 8 marca 2003 r. (wpłynęło do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 10 marca 2004 r. - uzupełnione w dniu 21 kwietnia 2004 r.) złożone w trybie artykułu 14a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, co następuje:

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż w przypadku wielu realizowanych przez nią kontraktów cena za usługę jest określona w walutach obcych, przy czym występują następujące typy klauzul płatności:

- płatności dokonywane będą w złotych po określonym w kontrakcie kursie przeliczeniowym (np.: z dnia wystawienia faktury),

- płatności dokonywane będą w walucie na konto walutowe

- płatności dokonywane będą w walucie na konto złotówkowe.

W związku z powyższym Spółka pyta:

- w jaki sposób należy prawidłowo dokumentować i rozliczać transakcje dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, w przypadku gdy z kontraktu, na podstawie którego realizowane są roboty budowlane, wynikają opisane powyżej postanowienia umowne a pomiędzy kursem wymiany walut z dnia wystawienia faktury i dnia płatności występuje różnica oraz czy we wszystkich przypadkach dochodzi do powstania różnic kursowych?

Dla celów ustalenia różnic kursowych w podatku dochodowym od osób prawnych zastosowanie ma przepis z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) który stanowi, iż:

Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego MUS zgadza się ze stanowiskiem Spółki prezentowanym w przedstawionych powyżej sytuacjach, a mianowicie:

- jeżeli płatności dokonywane będą w złotych po określonym w kontrakcie kursie przeliczeniowym (np.: z dnia wystawienia faktury), to nie może być mowy o jakimkolwiek kursie wymiany walut dla celów ustalenia różnic kursowych w podatku dochodowym od osób prawnych skoro rozliczenia następują w PLN, gdyż nie jest to waluta obca.

- jeżeli płatności dokonywane będą w walucie na konto walutowe usługodawcy (sprzedającego) nie ma wątpliwości, iż przychód wyrażony jest w walucie obcej, zatem zgodnie z cyt. art. 12 ust. 3 przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Jeżeli płatności dokonywane będą w walucie na konto złotówkowe a zaistnieją dwie z prezentowanych przez Podatnika sytuacji tzn.

- na konto złotówkowe sprzedającego wpłynie kwota wyrażona w walucie obcej wówczas bank automatycznie przeliczy kwotę wpływu na złotówki po kursie kupna walut w Banku, z którego usług korzysta podatnik tj. otrzymujący przychód ustalony na dzień wpływu waluty - to konsekwencje podatkowe są tożsame z opisanymi w pkt 2 niniejszego pisma.

- na podstawie dyspozycji kupującego z jego banku wypływa kwota stanowiąca równowartość w złotych wartości walutowej transakcji przeliczona po kursie banku kupującego i na konto złotówkowe sprzedającego wpłynie kwota wyrażona w walucie polskiej. Wówczas jak słusznie zauważa podatnik płatność będzie w rzeczywistości dokonywana w PLN a co za tym idzie konsekwencje podatkowe opisanej sytuacji będą tożsame z opisanymi w pkt 1 - czyli nie może być mowy o jakimkolwiek kursie wymiany walut dla celów ustalenia różnic kursowych w podatku dochodowym od osób prawnych skoro rozliczenia następują w PLN, gdyż nie jest to waluta obca.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl