US72/ROP1/423/532/MP/04 - Miejsce świadczenia usług na rzecz gminy deklarowane w załącznikach CIT-ST.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lipca 2004 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie US72/ROP1/423/532/MP/04 Miejsce świadczenia usług na rzecz gminy deklarowane w załącznikach CIT-ST.

W odpowiedzi na wniosek z dnia 8 czerwca 2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 9 czerwca 2004 r.) o wydanie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje:

Jak wynika z przedmiotowego zapytania, Spółka otworzyła biura w większych miastach na terenie Polski, gdzie świadczone są usługi ochrony osób i mienia oraz sprzątania. Podatnik podpisał kontrakt, na podstawie którego począwszy od miesiąca czerwca usługi świadczone będą poza miastami, w których firma posiada biura. Spółka prosi o potwierdzenie słuszności stanowiska, że na załącznikach CIT-ST do deklaracji CIT-2 należy wykazywać tylko te miejsca, gdzie działają biura Agencji, natomiast nie należy wykazywać miejsc, gdzie są jedynie fizycznie ochraniane lub sprzątane obiekty, a nie ma prowadzonych biur.

Na podstawie przepisu art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) Spółka jest obowiązana załączać do składanych do urzędu skarbowego deklaracji i zeznań o wysokości dochodu (straty) informacje do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych CIT-ST oraz informacje o zakładach (oddziałach) CIT-ST/A.

Definicję zakładu (oddziału) formułuje art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 203, poz. 1966): Zakładem (oddziałem) w rozumieniu ustawy jest określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika.

Podobnie na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej (Dz. U. Nr 164, poz. 1180 z późn. zm.) terytorialne "przypisanie" pracownika do zakładu (oddziału) następuje przez podanie miejsca świadczenia pracy w umowie o pracę.

Stosownie do art. 29 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) określenie miejsca wykonywania pracy należy do elementów obligatoryjnych umowy o pracę.

Jak z tego wynika konstrukcja prawna przyjęta przez przepisy zakłada, że wyodrębnionym organizacyjnie zakładem jest określone, w umowie o pracę z konkretnym pracownikiem, miejsce świadczenia pracy. W przedmiotowym stanie faktycznym w świetle obowiązujących przepisów nie ma znaczenia, czy w danym miejscu świadczenia usług ochrony lub sprzątania prowadzone jest biuro Agencji. Określenie przez pracodawcę miejsca świadczenia pracy przez konkretnego pracownika przesądza o tym, która gmina uzyska udział w podatku dochodowym od osób prawnych, zapłaconym przez tego pracodawcę. Miejsce świadczenia pracy jest jedynym kryterium w tym zakresie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl