US40-M/34/05/PI/IN - Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy spółki cywilnej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 marca 2005 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Wola US40-M/34/05/PI/IN Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy spółki cywilnej

Pytanie podatnika

Obowiązek podatkowy w przypadku zawarcia umowy spółki cywilnej

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek podatnika, w sprawie udzielenia interpretacji z zakresu przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola postanowił uznać wskazane przez stronę stanowisko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadnienie

W dn. 04.02.2005 r. strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do opodatkowania działalności prowadzonej w ramach zawieranej umowy spółki. Z przedstawionego w wystosowanym piśmie stanu faktycznego wynika, że podatnik zamierza przekształcić prowadzoną na podstawie Wpisu do Rejestru Działalności Gospodarczej działalność w spółkę cywilną.

Umowa spółki, potocznie nazywana "spółką cywilną" uregulowana została ustawą z dn. 23.04.1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 18 maja 1964 r. z późn. zm.) w Księdze trzeciej zatyt. "Zobowiązania", tytuł XXXI, obejmujący artykuły od 860 do 875.

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej. W myśl art. 860 § 1 k.c. przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Walor posiadania osobowości prawnej rodzi wśród spółek podział na spółki kapitałowe (mające osobowość prawną) oraz spółki osobowe (pozbawione osobowości prawnej). Co za tym idzie spółka cywilna jest spółką osobową.

Co do zasady przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych odnoszą się do momentu zawarcia umowy spółki lub określonych przez ustawodawcę sytuacji, które ogólnie ujmując "powodują podwyższenie wartości majątku spółki".

Art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dn. 09.09.2000 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) określa zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych, które podlegają temu podatkowi. W myśl przepisowi z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ww. ustawy, podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie). Art. 1a wskazuje znaczenie użytych w ustawie określeń, wskazując w pkt 1, że spółkę osobową oznaczają spółki: cywilna, jawna, partnerska, komandytowa lub komandytowo - akcyjna.

W myśl ust. 2 art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają także zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z kolei ust. 3 art. 1 stanowi, iż przy spółce osobowej za zmianę umowy uważa się - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

W myśl art. 6 ust. 8 podstawę opodatkowania przy umowie spółki stanowi: przy zawarciu umowy - wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego; przy zmianie umowy - wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy, stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5 %.

Powyższe brzmienie pkt 9 ust. 1 art. 7 weszło w życie z dniem przystąpienia RP do UE.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola potwierdza stanowisko podatnika wskazane w piśmie z dn. 10.02.2005 r. w zakresie opodatkowania umowy spółki -podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Pouczenie

W myśl art. 14a § 4 oraz art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu.

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionego stanu faktycznego.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisem art. 14b § 1 ww. ustawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl