US40-DM/332/05/PI/IN-C - Określenie właściwego miejscowo organu podatkowego w sprawie opodatkowania nabycia spadku po zmarłym podatniku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 października 2005 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Wola US40-DM/332/05/PI/IN-C Określenie właściwego miejscowo organu podatkowego w sprawie opodatkowania nabycia spadku po zmarłym podatniku.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1, 3, 4, art. 17 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 1 ust. 1 pkt 1, art. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) oraz § 7 ust. 1 pkt 1, ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. Nr 165, poz. 1371), w odpowiedzi na wniosek X z dnia 2 września 2005 r., (wpłynął do tutejszego Urzędu w dn. 6 września 2005 r.), uzupełniony przez pełnomocnika pismem z dnia 4 października 2005 r. (wpłynęło w tym samym dniu) w sprawie wydania interpretacji z zakresu przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola.

POSTANOWIŁ

- uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pytanie:

Czy właściwym miejscowo organem podatkowym, w sprawie opodatkowania nabycia spadku po zmarłym V jest Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola?

Stan faktyczny:

Nabycie w drodze spadku po zmarłym małżonku części zakładu usługowego w Wielkiej Brytanii, lokalu mieszkalnego położonego w W, nieruchomości położonej w miejscowości P oraz innych składników majątkowych. Spadkobierczyni jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Miejscem stałego zameldowania spadkobiercy jest W, zaś miejscem aktualnego zamieszkania jest L w Wielkiej Brytanii.

Stanowisko wnioskodawcy:

Ze względu na fakt, iż w skład spadku po V wchodzą prawa majątkowe wykonywane w Wielkiej Brytanii oraz prawa do nieruchomości położonych w Polsce, a ostatnie miejsce pobytu spadkobiercy w Polsce znajdowało się w W, organem właściwym miejscowym w sprawie opodatkowania nabycia spadku po V, jest Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola.

W myśl art. 17 § 1 Ordynacji podatkowej, stanowiącego, że jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta lub podmiotu wymienionego w art. 133 § 2. Z kolei na podstawie delegacji ustawowej, zawartej w § 2 art. 17 Ordynacji podatkowej upoważniającej ministra właściwego do spraw finansów publicznych do odmiennego określenia właściwości miejscowej organów podatkowych, w dniu 24 grudnia 2002 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie właściwości organów podatkowych.

Paragraf 6 ww. rozporządzenia reguluje właściwość miejscową w sprawach spadku dwutorowo, określając zasady ogólne w ust. 1 oraz w ust. 2 zasady szczegółowe, dotyczące nabycia przedmiotów majątkowych znajdujących się w całości lub w części za granicą.

W myśl § 6 ust. 1 właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach podatku od spadku ustala się według miejsca położenia przedmiotów majątkowych nabytych w drodze spadku, a jeżeli przedmioty te są położone na obszarze działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych? według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca? według ostatniego miejsca jego pobytu. Przepis ten dotyczy ustalenia właściwości miejscowej w sytuacji nabycia przedmiotów znajdujących się w Polsce, w oparciu o miejsce położenia tej rzeczy na obszarze działania jednego lub wielu urzędów skarbowych.

Co do nabycia w drodze spadku przedmiotów majątkowych w całości lub w części położonych za granicą, zastosowanie ma przepis § 6 ust. 2 ww. rozporządzenia. Zgodnie z § 6 ust. 2 ww. rozporządzenia, jeżeli nabycie w drodze spadku lub darowizny dotyczy w całości lub w części rzeczy położonych za granicą lub praw majątkowych podlegających wykonaniu za granicą, właściwy miejscowo jest urząd skarbowy według miejsca zamieszkania spadkobiercy lub obdarowanego w dniu nabycia spadku lub otrzymania darowizny, a w przypadku braku takiego miejsca? według ostatniego miejsca ich pobytu.

Jak wynika ze stanu faktycznego, spadkobierczyni jest zameldowana na pobyt stały w W, zaś mieszka w Wielkiej Brytanii. Wobec powyższego właściwość miejscową ustalić należy na podstawie ostatniego miejsca pobytu spadkobiercy. Jeśli zatem ostatnim miejscem pobytu spadkobiercy jest W, wówczas właściwym miejscowo organem podatkowym w sprawie nabycia spadku po zmarłym V jest Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowił jak w sentencji.

Pouczenie

W myśl art. 14a § 4 oraz art. 236 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu.

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionego stanu faktycznego.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisem art. 14b § 1 ww. ustawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl