US35/PP1/443-163/04/PN - Opodatkowanie licencji z przeniesieniem praw do artystycznego wykonania koncertu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 września 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście US35/PP1/443-163/04/PN Opodatkowanie licencji z przeniesieniem praw do artystycznego wykonania koncertu

Pytanie podatnika

1. Jaką stawką należy opodatkować licencję z przeniesieniem praw do artystycznego wykonania koncertu dla telewizji i radia?

2. Jaką stawką należy opodatkować licencję ze sprzedażą praw do artystycznego wykonania dla kontrahentów z Korei lub Japonii?

3. Jaką stawką należy opodatkować tantiemy?

4. Czy podatnik zobowiązany jest do naliczania i odprowadzania VAT od (zaproszeń na koncerty wydanych dla władz politycznych; biletów bezpłatnych dla prasy i radia; biletów dla artystów występujących na koncercie)?

5. Czy wynajem sali koncertowej na koncerty dla innych instytucji kultury lub firm jest opodatkowany stawką 22%?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik świadczący usługi ma wątpliwości w zastosowaniu stawki podatku w zakres i sprzedaży licencji z przeniesieniem praw do artystycznego wykonania sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 92.31.sprzedaży licencji z prawem do artystycznego wykonania dla kontrahentów z Korei lub Japonii. sprzedaży biletów na przedstawienia i spektakle organizowane przez podatnika wynajem sali koncertowej na koncerty dla innych instytucji kultury bądź firm Podatnik osiąga także przychody z tantiem, w związku z wykorzystaniem praw autorskich i pokrewnych za nadania radiowe i telewizyjne sklasyfikowane według PKWiU pod nomenklaturą 92.31.

Mając na uwadze powyższe urząd stwierdza, iż zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie dla szczegółowego określenia zakresu przedmiotowego stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w tym stawek podatkowych dla świadczonych przez podatników usług, ustawodawca posłużył się odesłaniem do klasyfikacji statystycznych, zamieszczając w art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług zapis, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji. Każdy podatnik zobowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania.

1) Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w którym m.in. pod pozycją 11 wymieniono usługi oznaczone symbolem PKWiU ex 92, tj. usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania usługi związane z rekreacja i sportem - z wyłączeniem: pkt 4 wstępu na spektakle, koncerty i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2). Zgodnie z powyższym, usługi świadczone przez podatnika zaliczone do grupowania PKWiU 92.31.2 korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Wyłączenie stosowania zwolnienia dotyczy bowiem jedynie należności pobieranych za wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie wykonawstwa artystycznego i literackiego.

2) Zgodnie z przepisem art. 27 ust. 4 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 usługi sprzedaży praw lub udzielenia licencji lub sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich (..) albo innych pokrewnych praw, w przypadku gdy usługi te świadczone są na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Wobec faktu, iż usługi wskazane we wniosku świadczone są na rzecz podmiotów z Korei i Japonii opodatkowanie tych usług następuje w miejscu siedziby usługobiorcy.

3) Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 poz. 11 do w/w ustawy w tym przychody z tantiem, w związku z wykorzystaniem praw autorskich i pokrewnych za nadania radiowe i telewizyjne sklasyfikowane według PKWiU pod nomenklaturą 92.31 - (klasyfikacja podana przez podatnika).

4) Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 2 w/w ustawy przez nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów (..) jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. Jednocześnie w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, stanowiącym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% wymieniono pod poz. 156, objęte symbolem ex 92.3 usługi rozrywkowe pozostałe- wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy: 1) w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), 2) związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), (...). Wobec powyższego należy stwierdzić, że rozprowadzenie bezpłatnych biletów na koncerty, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednocześnie czynność ta korzysta z preferencyjnej stawki VAT jako wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego.

Zdaniem tut. Organu podatkowego usługi polegające na wynajmowaniu sali koncertowej dla podmiotów na działalność związaną z kulturą, jak również dla innych podmiotów podlegaja opodatkowaniu zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 %.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl