US35/PP1/443-151/04/PN - Opodatkowanie czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 września 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście US35/PP1/443-151/04/PN Opodatkowanie czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni

Pytanie podatnika

Wedle jakiej stawki są opodatkowane czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni:

1) którym przysługują własnościowe prawa do garaży, za które są pobierane opłaty eksploatacyjne zgodnie z postanowieniami statutu?

2) którzy na podstawie umów najmu lub zgody spółdzielni użytkują pomieszczenia wspólne np. strychy, suszarnie z przeznaczeniem na pracownie artystyczne, czy inną działalność gospodarczą i ponoszą za te czynności opłaty

3) którzy pobierają dodatkowe opłaty z tytułu wynajmu części albo całości lokalu mieszkalnego osobą trzecim - za zgodą spółdzielni na działalność gospodarczą.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo Strony z dnia 4 czerwca 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 11 czerwca 2004 r.) wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które pobierane są opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. O spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2000 Nr 119, poz. 1116 z późn. zm. Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż spółdzielnia wykonuje czynności na rzecz członków: 1.którym przysługują własnościowe prawa do garaży, za które są pobierane opłaty eksploatacyjne zgodnie z postanowieniami statutu. 2.którzy na podstawie umów najmu lub zgody spółdzielni użytkują pomieszczenia wspólne np. strychy, suszarnie z przeznaczeniem na pracownie artystyczne, czy inną działalność gospodarczą i ponoszą za te czynności opłaty (opłaty te kalkulowane są na podstawie średniego, rzeczywistego kosztu eksploatacji podstawowej powierzchni użytkowej). "Opłata eksploatacyjna" zawiera koszty eksploatacji podstawowej spółdzielni, jest to: obsługa eksploatacyjna, administracyjna i zarządzanie nieruchomościami. 3. którzy pobierają dodatkowe opłaty z tytułu wynajmu części albo całości lokalu mieszkalnego osobą trzecim - za zgodą spółdzielni na działalność gospodarczą. Dodatkowe opłaty wnoszone są przez członka spółdzielni - najemcę, za korzystanie z pomieszczeń wspólnych, skalkulowane są według tych samych zasad jak stawka opłat z tytułu używania lokalu mieszkalnego, do którego przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu. Stawki te to rzeczywiste koszty ponoszę przez spółdzielnię, nie zawierające zysku czy innych elementów komercyjnych, charakterystycznych dla "czynszu" z umów najmu.

1) Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali mieszkalnych, są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni zgodnie są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych oraz w innych kosztach zarządu tymi nieruchomościami na takich samych zasadach jak członkowie spółdzielni Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu, w części nie pokrytej pożytkami i innymi dochodami z tych nieruchomości. Członkowie spółdzielni są również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię. Właściciele lokali niebędący członkami mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią. Zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT, dotyczy nie tylko opłat pobieranych za lokale mieszkalne, lecz wszelkich opłat wymienionych w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych tj. związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu, jak również eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych i innych ponoszonych przez członków spółdzielni, którym:

- przysługuje spółdzielcze prawo do lokali mieszkalnych,

- będących właścicielami lokali mieszkalnych,

- jak również przez właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni Skoro zatem są to czynności na rzecz członków spółdzielni - którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu i jednocześnie spółdzielcze własnościowe prawa do garaży - i czynności te spółdzielnia realizuje, zgodnie z postanowieniami statutu, pobierając opłatę eksploatacyjną za garaż to w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy uznać, że w konkretnej sprawie, będzie miał zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r.). Mając powyższe na uwadze pobieranie opłat eksploatacyjnych za garaż w przedmiotowej sprawie jest czynnością zwolnioną od podatku VAT.

2) Zdaniem tut. Organu podatkowego użytkowanie lokali np. strychów czy suszarni przez członków spółdzielni z przeznaczeniem na pracownie artystyczne i inną działalność gospodarczą, za który to lokal członek spółdzielni ponosi opłaty eksploatacyjne, korzysta z wyżej wymienionego zwolnienia, gdyż w/w opłaty wyczerpują dyspozycję normy zawartej w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Wobec powyższego dla niniejszych opłat należy stosować zwolnienie od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy.

3) Zdaniem tut. Organu podatkowego opłaty pobierane przez spółdzielnię mieszkaniową od jej członków z tytułu wynajmu lokali mieszkalnych osobom trzecim przez członków spółdzielni, także korzystają ze zwolnienia o podatku od towarów i usług na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy. Czynności te, mieszczą się bowiem w dyspozycji przepisu art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Jednakże dalszy wynajem lokali mieszkalnych przez członków spółdzielni na działalność gospodarczą na rzecz osób trzecich będzie opodatkowany na zasadach ogólnych art. 41 ust. 1 stawką 22%, a podatnikiem takiej transakcji będzie osoba wynajmująca lokal. Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie i obowiązujący stan prawny.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl