US35/PP1/443-135/04/DG/PN - Opodatkowanie VAT umowy o dzieło

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 października 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście US35/PP1/443-135/04/DG/PN Opodatkowanie VAT umowy o dzieło

Pytanie podatnika Czy strona z tytułu umowy o dzieło w przedmiocie dokonania badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług, i z jaką chwilą powinna dokonać zgłoszenia rejestracyjnego?

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast w ust. 2 w/w przepisu, przez działalność gospodarczą dla potrzeb niniejszej ustawy rozumie się wszelką działalność producentów handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Jednocześnie w ust. 3 pkt 3 stwierdza się, iż za wykonywana samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się: czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywanych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik nie prowadzi działalność gospodarczej, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Jest podatnikiem zwolnionym podmiotowo z podatku od towarów i usług z tytułu umowy najmu lokalu. Jest także stroną umowy o dzieło przedmiotem, której jest przeprowadzenie osobiście badania i ocena sprawozdania finansowego. Umowa nie jest zawarta z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy. W umowie występuje element podporządkowania biegłemu rewidentowi, kierującemu badaniem, wyznaczonym przez zleceniodawcę, a także określone jest wynagrodzenie. Umowa wykonywana jest w imieniu zleceniodawcy, który zawiera również umowę z badaną jednostką i ponosi ryzyko za działania wykonującego badanie. Wykonywane badanie i ocena sprawozdania realizowane będą przez podatnika (firma audytorska) na rzecz zleceniodawcy świadczącego usługi na rzecz badanego podmiotu.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 3 pkt 3, dla uznania, iż działalność wykonywana osobiście nie jest samodzielną działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, konieczne jest, aby pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym czynności o którym mowa wyżej - istniały więzy prawne tworzące stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecone czynności. Ponadto z przepisu wynika, iż te prawne więzy tworzące stosunek prawny dotyczyć muszą: warunków wykonywanych czynności wynagrodzenia odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności

Z powyższego przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 cyt. ustawy oraz z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w/w przypadku istnieje stosunek prawny, w ramach którego: zleceniobiorca wykonuje osobiście przedmiot zlecenia, praca wykonywana jest zgodnie z umową i poleceniami zleceniodawcy, zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za działanie zleceniobiorcy wobec osób trzecich podobną do odpowiedzialności pracodawcy za działania pracownika. W przedstawionym stosunku prawnym występuje także obciążenie zatrudniającego ryzykiem wykonania tych czynności oraz jest określone wynagrodzenie. W ocenie tut. organu podatkowego powyższe powoduje, iż w sytuacji, gdy czynności wykonywane przez Stronę jako zleceniobiorcę mieszczą się w granicach przychodu zgodnie z brzmieniem art. 13 pkt 2 - 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a jednocześnie spełnione zostaną kumulatywnie warunki, o których mowa powyżej, wówczas nie znajdzie zastosowania przepis zawarty w art. 15 ust. 1, co oznacza, iż nie stanie się Pani w tym zakresie podatnikiem w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przepisem art. 96 ust. 1 i 3 w/w ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Wobec faktu, iż podatnik z tytułu umowy najmu nie przekroczył kwoty zwolnienia zawartej w art. 113 ust. 1 w/w ustawy i jednocześnie nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu zawartej umowy o dzieło, nie ma obowiązku dokonania rejestracji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl