US35/FD1/415/26/04/MT - Przychody z najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 kwietnia 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście US35/FD1/415/26/04/MT Przychody z najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym

Pytanie podatnika brzmi: Czy osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej i uzyskująca przychody z najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, może - celem właściwego zaewidencjonowania kosztów uzyskania przychodu po stronie najemcy i przychodu po stronie wynajmującego - przekazywać najemcy kserokopie faktur wystawionych przez dostawcę energii na nazwisko wynajmującego, czy też najemca powinien otrzymać oryginał faktury?

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają także przychody osób fizycznych, osiągane z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Zgodnie z wyrażoną w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), przychodem z najmu są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy w zakresie ustalenia przychodów z najmu odmienne uregulowanie zawierają tylko w przypadku cesji wierzytelności z tytułu opłat wynikających z umowy najmu. Zasada ta będzie miała także zastosowanie również, gdy od przychodów tych opłacany będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Z pisma podatnika wynika, że najemca będzie zobowiązany do ponoszenia opłat za energię elektryczną. Przychodem z najmu co do zasady są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika środki pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Składnikiem przychodu osiągniętego z najmu przez wynajmującego nie będą ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu, np. czynsz uiszczony w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media, jeśli z umowy najmu wynika, iż najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.

Faktury wystawione za dostawę energii elektrycznej na nazwisko wynajmującego jako odbiorcy nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu najemcy, chyba, że wynajmujący dokona cesji wierzytelności z tytułu w/w opłat na rzecz najemcy. Wtedy zgodnie z art. 16a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych opłaty ponoszone przez najemcę lub dzierżawcę na rzecz osoby trzeciej stanowią przychód wynajmującego lub wydzierżawiającego w dniu zapłaty.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl