US35/FD1/415/1/04/GW - Opodatkowanie przychodów spółki jawnej z tytułu usług agencyjnych, przy wykonywaniu których zatrudniono inne osoby

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście US35/FD1/415/1/04/GW Opodatkowanie przychodów spółki jawnej z tytułu usług agencyjnych, przy wykonywaniu których zatrudniono inne osoby

Pytanie podatnika

1) Czy świadczenie przez spółkę jawną - na podstawie zawartych z innymi podmiotami gospodarczymi umów - usług agencyjno-przedstawicielskich oraz innych niezbędnych czynności związanych z prawidłowym funkcjonowaniem spółki, do wykonania których zatrudniono osoby na umowę o pracę, stanowić będzie działalność wykonywaną osobiście?

2) Czy wspólnicy tej spółki jawnej będą mieli prawo do opodatkowania osiągniętych z tytułu uczestniczenia w tej spółce dochodów 19% stawki liniowej?

Zgodnie z zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) definicją pozarolniczej działalności gospodarczej, działalnością tą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy. Natomiast w myśl art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.), wspólnicy spółki jawnej nie posiadają statusu przedsiębiorcy, status taki posiada jedynie spółka jawna. Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, że spółka jawna świadczy - na podstawie zawartych z innymi podmiotami gospodarczymi umów - usługi agencyjno-przedstawicielskie, a także inne niezbędne związane z prawidłowym funkcjonowaniem spółki. Spółka zatrudnia ponadto do wykonywania powyższych czynności osoby na umowę o pracę.

Termin "działalność wykonywana osobiście" nie został zdefiniowany w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. Pod tym terminem ustawa rozumie (art. 13) zarówno działalność artystyczną, literacką, naukową, oświatową, trenerską, publicystyczną jak i czynności wykonywane na podstawie kontraktu menadżerskiego, uczestniczenie w procesach arbitrażowych, udział w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa, uprawianie sportów, sędziowanie zawodów sportowych, czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, działalność osób duchownych czy też wreszcie pełnienie funkcji członkowskich w zarządzie, radzie nadzorczej, komisji lub innym organie stanowiącym osoby prawnej, usługi wykonywane na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło oraz czynności, których wykonanie zlecił organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd bądź prokurator. Choć termin "działalność wykonywana osobiście" nie kryje w sobie jednorodnych pod względem przedmiotowym czynności, to łączy je specyficzny - właściwy tylko im - sposób wykonywania czynności. Wszystkie one, aby mogły zostać zaliczone do źródła przychodów zdefiniowanego w art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, muszą być wykonywane osobiście, a więc bez korzystania z pośrednictwa osób trzecich, przy czym muszą mieć one charakter działalności, co oznacza, że do źródła tego nie zalicza się przychodów związanych np. z dysponowaniem prawami autorskimi, a jedynie przychody z takich działań podejmowanych osobiście przez podatnika, które wykonywane są bezpośrednio na rzecz innego podmiotu i nie w połączeniu z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym (to jest osiągania przez spółkę jawną przychodów z tytułu świadczenia usług agencyjno-przedstawicielskich, a także innych usług związanych z prawidłowym funkcjonowaniem spółki, do wykonania których zatrudniono osoby) w/w przychody stanowią przychody ze źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), to jest z pozarolniczej działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 5a pkt 6 w/wym. ustawy. Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w/w ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych. Zatem osiągane przez te osoby - będące wspólnikami spółki jawnej - dochody z tytułu uczestniczenia w tej spółce, pochodzić będą ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to jest z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie z treścią przepisu 9a ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy (czyli pozarolniczej działalności gospodarczej) są opodatkowane wg skali podatkowej, chyba, że podatnik złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie:- do dnia 20 stycznia roku podatkowego;- w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, najpóźniej jednak w dniu uzyskania pierwszego przychodu, pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy. Oświadczenie to dotyczy także lat następnych, chyba, że podatnik w terminie do 20 stycznia roku podatkowego zawiadomi właściwego naczelnika urzędu skarbowego w formie pisemnej o rezygnacji z tej formy opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek o wyborze jednej z form opodatkowania, określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (art. 9a ust. 4).

W sytuacji, jeśli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania określony w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w ramach spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1/ wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2/ wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci prawo w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy i jest on zobowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek (art. 9a ust. 3). Należy także podkreślić że jeśli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą:

1) samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej;

2) w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej

- wybór formy opodatkowania, o którym mowa w art. 30c, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. Nr 14 z roku 2000, poz. 176 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl