US31/DG/415/118/UJ/05 - Dofinansowanie wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej ze środków PFRON - moment powstania przychodu u pracodawcy

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 kwietnia 2005 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo US31/DG/415/118/UJ/05 Dofinansowanie wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej ze środków PFRON - moment powstania przychodu u pracodawcy

Pytanie podatnika

Podatniczka prosi o udzielenie informacji dotyczącej zasad ujmowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dofinansowania otrzymywanego z PFRON do wynagrodzenia i kwoty pozostałych składników podwyższonych kosztów zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo stwierdza, że stanowisko podatniczki przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2005 r. w części dotyczącej zasad ujmowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dofinansowania z PFRON związanego z wynagrodzeniem i kwotą pozostałych składników podwyższonych kosztów zatrudnienia osoby niepełnosprawnej jest nieprawidłowe.

W dniu 13 stycznia 2005 r. wystąpiła Pani z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej zasad ujmowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dofinansowania otrzymywanego z PFRON do wynagrodzenia i kwoty pozostałych składników podwyższonych kosztów zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że jest Pani pracodawcą pracownika niepełnosprawnego i od maja 2004 r. otrzymuje dofinansowanie z PFRON na podstawie art. 26a ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.). Wnioski o dofinansowanie na podstawie art. 26c w/w ustawy składa Pani co dwa miesiące. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w terminie 30 dni wysyła do Pani informację o uznaniu lub odrzuceniu wniosku. Dofinansowanie otrzymuje Pani po ponad trzech miesiącach od wypłaty wynagrodzenia niepełnosprawnemu pracownikowi. W każdym miesiącu wyodrębnia Pani kwotę składki na ubezpieczenie społeczne (dwa składniki wynagrodzenia) i każdorazowo pomniejsza koszt uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzenia pracownika w dacie przekazania należnej składki do ZUS, natomiast w przypadku kwoty pozostałych składników podwyższonych kosztów zatrudnienia dofinansowania w tej części księguje Pani na koniec roku sprawozdawczego w kolumnie pozostałych wydatków ze znakiem minus.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem, gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z powyższym zapisem dofinansowanie do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych bez względu na źródło, z którego pochodzą, otrzymane przez pracodawcę, stanowią przychód z działalności gospodarczej opodatkowany podatkiem dochodowym.

Natomiast w myśl § 25 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) zapisy w księdze dotyczące pozostałych przychodów muszą być dokonywane na podstawie dowodów potwierdzających te przychody.

W przypadku otrzymywanego dofinansowania z PFRON dowodem potwierdzającym przychód będzie wpływ tych środków na rachunek bankowy pracodawcy. Tak więc moment wykazania przychodu związany jest z otrzymaniem zapłaty.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w piśmie należy stwierdzić, iż dofinansowanie ze środków PFRON wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika stanowi przychód z działalności gospodarczej opodatkowany podatkiem dochodowym, który powstaje z dniem wpływu tych środków na Pani rachunek bankowy.

Ponadto tutejszy organ nadmienia, że zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Powyższe oznacza, że wydatki poniesione przez pracodawcę na wynagrodzenia oraz kwota pozostałych składników podwyższonych kosztów zatrudnienia w myśl wyżej cytowanego art. 22 ust. 1 stanowią koszt uzyskania przychodu.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo postanawia jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl