US24/1110/443/370/2004/IW - Stawka podatku VAT stosowana przy budowie lub remoncie sieci infrastruktury technicznej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 sierpnia 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu US24/1110/443/370/2004/IW Stawka podatku VAT stosowana przy budowie lub remoncie sieci infrastruktury technicznej

Pytanie podatnika

W skierowanym piśmie strona zwróciła się z zapytaniem o wysokość stawki podatku od towarów i usług stosowanej przy budowie lub remoncie sieci infrastruktury technicznej takiej jak: budowa kanalizacji sanitarnej, deszczowej, wodociągowej, budowie nawierzchni dróg na intensywnej zabudowy mieszkaniowej, w szczególności na terenach osiedli mieszkaniowych.

Zgodnie z treścią art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przy czym przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a cyt. ustawy o VAT rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów budownictwa mieszkaniowego. Stanowi o tym przepis art. 146 ust. 2 cyt. ustawy o VAT. Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3. urządzenia i ujęcia wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 3 pkt 1-3 ustawy o podatku od towarów i usług).

Pod pojęciem "obiekt budownictwa mieszkaniowego", zgodnie z art. 2 pkt 12 cyt. ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jeżeli podejmowane przez Gminę inwestycje mieszczą się w ramach robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą (w rozumieniu przytoczonej ustawy o podatku od towarów i usług) oraz dotyczą budynków mieszkalnych rodzinnych stałego zamieszkania sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, to będą opodatkowane stawką podatku VAT 7% do dnia 31 grudnia 2007 r.

Zgodnie z postanowieniami art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a cyt. ustawy, obniżona do wysokości 7% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie wyłącznie do infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym. W związku z tym, w przypadku gdy realizowana infrastruktura towarzysząca będzie miała związek zarówno z budynkami mieszkalnymi jak i obiektami przemysłowymi, na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych, należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami przemysłowymi i opodatkować zrealizowaną inwestycję zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami, tj. 7% dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym i 22% dla pozostałej części.

Jednocześnie wyjaśniamy, że organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania klasyfikacji statystycznych. Jeżeli podatnik ma wątpliwości dotyczące zakwalifikowania świadczących usług lub sprzedawanych towarów, winien wystąpić w tej sprawie do właściwego organu statystycznego, dla miasta Radomia właściwym jest Urząd Statystyczny w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl