US15POIII/440/57/04/JL - Odliczenie podatku od towarów i usług od paliwa i wydatków związanych z eksploatacją samochodu ciężarowego używanego na podstawie umowy użyczenia

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 października 2004 r. Urząd Skarbowy w Ostrołęce US15POIII/440/57/04/JL Odliczenie podatku od towarów i usług od paliwa i wydatków związanych z eksploatacją samochodu ciężarowego używanego na podstawie umowy użyczenia

Pytanie podatnika

Czy możliwe jest odliczenie podatku VAT od paliwa i innych wydatków związanych z bezpośrednią eksploatacją samochodu ciężarowego użytkowanego przez podatnika na podstawie umowy użyczenia?

Odpowiedź

Zgodnie z przepisami art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 oraz art. 124.

Natomiast stosownie do przepisów art. 88 ust. 1 pkt 2 i 3 obniżenia lub zwrotu różnicy podatku naliczonego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:- towarów usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego;- paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 tj. tych, do których ma zastosowanie wzór na dopuszczalną ładowność: dopuszczalna ładowność = 357 kg + liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy x 68 kg.

Z uwagi na brak przepisów przejściowych w tym zakresie, ograniczenie określone w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy odnosi się także do samochodów, których nabycie nastąpiło w poprzednim stanie prawnym. Jeżeli zatem będzie to paliwo do samochodu o ładowności niższej niż określona według podanego wzoru, podatek od zakupionego paliwa nie podlega odliczeniu. W pozostałych przypadkach odliczenie podatku zawartego w cenie paliwa stosuje się na zasadach ogólnych. Z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, by z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj., że ładowność samochodu jest wyższa niż określona wzorem.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl