US15/POIII/443/26/06/AR - Stawka podatku od towarów i usług w przypadku ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w pawilonie handlowo-usługowym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 czerwca 2006 r. Urząd Skarbowy w Ostrołęce US15/POIII/443/26/06/AR Stawka podatku od towarów i usług w przypadku ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w pawilonie handlowo-usługowym

Pytanie podatnika dotyczy stawki podatku od towarów i usług dotyczącej ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w pawilonie handlowo-usługowym

Odpowiedź

Spółdzielnia Mieszkaniowa zamierza ustanowić w pawilonie handlowo-usługowym oddanym do użytkowania w 1984 r. własnościowe prawo do lokalu użytkowego - pomieszczenia po byłej wentylatorni, które po zmianach sposobu zagospodarowania większości lokali przestało pełnić swoją funkcję. W ciągu całego okresu użytkowania pawilonu Spółdzielnia nie ponosiła nakładów na jego ulepszenie. Wnioskodawca sformułował zapytanie, czy ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w pawilonie handlowo-usługowym podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

W ocenie podatnika ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług jako dostawa towaru używanego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług,

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy informuje, że w przedmiotowym przypadku będą miały zastosowanie przepisy art. 7 ust. 1 pkt 5, art. 43 ust. 1 pkt 2 i pkt 10 oraz ust. 2 pkt 1 i ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy przez odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:- ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,- ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,- przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,- ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu,- przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Jak wynika z powyższego przepisu, spółdzielcze prawo do lokalu zostało zrównane (dla celów podatkowych) w prawem do rozporządzania tym lokalem jak właściciel. Oznacza to, że następujące za wynagrodzeniem ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego stanowi odpłatną dostawę towarów, a więc podlega opodatkowaniu. Czynność ta, co do zasady podlegać będzie opodatkowaniu wg stawki podstawowej, tj. 22% z wyłączeniem sytuacji określonej w art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT z wyjątkiem przypadku wymienionego w art. 43 ust. 6 tej ustawy. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwolnieniu od podatku podlega dostawa towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo obniżenia kwoty podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 rozumie się:- budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło ca najmniej 5 lat,- pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

W przepisach art. 43 ust. 6 ustawy postanowiono, że zwolnienie, o którym wyżej mowa nie miałoby zastosowania w przypadku gdyby podatnik w stosunku do tych towarów, przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania poniósł wydatki na ich ulepszenie, które w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym, stanowiły co najmiej 30% wartości początkowej i miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z treści pisma wynika, że pawilon handlowo-usługowy Spółdzielni spełnia status "towaru używanego", oraz że Spółdzielnia nie dokonywała ulepszeń obiektu.

W takim stanie faktycznym i prawnym stanowisko Strony wyrażone we wniosku jest prawidłowe, gdyż ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, który spełnia warunki uznania go za towar używany, przy jednoczesnym braku przesłanek z art. 43 ust. 6 ustawy, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl