US15/POIII/440/33/04/BK - Opodatkowanie dostawy używanych przedmiotów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Ostrołęce US15/POIII/440/33/04/BK Opodatkowanie dostawy używanych przedmiotów

Pytanie podatnika

Czy dostawa używanych przedmiotów (mebli, sprzętu AGD, odzieży) zakupionych w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej w celu dalszej odsprzedaży opodatkowana jest podatkiem VAT. Jaką w związku z tym należy prowadzić ewidencję?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy z dn.11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 (tj. inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki) oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (o podanych w ustawie kodach PCN i PKWiU).

W/w ustawa o podatku VAT wprowadziła szczególne procedury opodatkowania marży, między innymi w stosunku do dostawy towarów używanych, których definicja zawarta została w w/w artykule.

Zgodnie z brzmieniem art. 120 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Przepis ten ma zastosowanie w sytuacji gdy dotyczy dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od podmiotu nie będącego podatnikiem podatku VAT lub od podatnika VAT, w sytuacji gdy towary te podlegały zwolnieniu przedmiotowemu lub gdy podatnik był zwolniony od VAT lub też od podatnika VAT, który również korzysta ze szczególnej procedury pozwalającej na opodatkowanie marży, a więc zawsze w przypadku gdy towary w momencie nabycia nie były opodatkowane (lub była opodatkowana tylko marża) - co wynika z brzmienia art. 120 ust. 10 cytowanej wyżej ustawy.

W związku z tym, iż dostawa towarów używanych, nie jest wymieniona w żadnym z załączników określających stawki obniżone, marża od dostawy tych towarów opodatkowana jest według stawki podstawowej, tj. 22 % (art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług), chyba że towary te są przedmiotem eksportu, w takim bowiem przypadku marża opodatkowana jest według stawki 0%. W myśl art. 120 ust. 14 i 15 ustawy podatnik oprócz opodatkowania marży może stosować też ogólne zasady opodatkowania m.in. towarów używanych (w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4).

Podatnik, który stosuje zarówno ogólne zasady opodatkowania jak i procedurę opodatkowania marży, jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji zakupu i sprzedaży z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania. (art. 109 ust. 3). Jeżeli towary używane będą opodatkowane marżą, wówczas zgodnie z art. 120 ust. 19 ustawy o podatku VAT, w stosunku do tych towarów nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego. Jeśli dostawa tych towarów podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, w/w ograniczenie dotyczące obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego, nie będzie miało zastosowania.

Faktury dokumentujące czynności, których podstawą opodatkowania jest marża, zgodnie z art. 120 ustawy, powinny zawierać wyrazy "VAT marża" oraz dane określone w § 12 ust. 1, pkt 1-5 i 12, zgodnie z § 12 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) W powyższych fakturach, gdy opodatkowaniu podlega marża, podatnik nie może oddzielnie wykazywać na wystawionych przez siebie fakturach podatku od dostawy towarów. (art. 120 ust. 16 ustawy o podatku VAT)

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl