US.XIII-415/6/28/05 - Obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym dochodów zwolnionych z podatku dochodowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 lutego 2005 r. Urząd Skarbowy w Suwałkach US.XIII-415/6/28/05 Obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym dochodów zwolnionych z podatku dochodowego.

Pytanie podatnika

Czy faktycznie brak jest obowiązku wykazania w zeznaniu rocznym za 2004 rok dochodów zwolnionych z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Postanowienie w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach stwierdza, że stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie braku obowiązku wykazania i opodatkowania w zeznaniu rocznym za 2004 rok dochodów zwolnionych z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 24 stycznia 2005 r. zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i stosowania przepisów prawa podatkowego. W dniu 8 lutego 2005 r. dokonała Pani pisemnego uzupełnienia w/w wniosku w zakresie sprecyzowania treści zapytania oraz stanu faktycznego. Przedstawione zapytanie brzmi: "Czy faktycznie brak jest obowiązku wykazania w zeznaniu rocznym za 2004 rok dochodów zwolnionych z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?"

Składając niniejsze zapytanie przedstawiła Pani następujący stan faktyczny: W 2004 roku była Pani zatrudniona w ramach umów o dzieło jako tłumacz języka litewskiego do tłumaczeń bezpośrednich i tłumaczeń tekstowych w instytucjach samorządowych i stowarzyszeniach otrzymujących środki bezzwrotnej pomocy z Unii Europejskiej na realizację własnych programów. Wynagrodzenia z tytułu w/w umów nie były w trakcie roku opodatkowane, gdyż jak wyjaśnia Pani w złożonym wniosku "(...) pracodawca, na podstawie przepisów o zwolnieniach przedmiotowych, nie potrącił podatku dochodowego od wynagrodzeń, ponieważ umowy były zawarte w EUR, płacone w PLN z kursem dnia zapłaty ale pochodziły bezpośrednio z rachunku walutowego pracodawcy gdzie otrzymał środki z UE na realizację konkretnego projektu". Wypełniając zeznanie PIT-37 za 2004 rok dysponowała Pani kompletem informacji płatników PIT-11/PIT-8B, u których Pani pracowała w 2004 roku, mimo że ustawowy termin do sporządzenia i przekazania tych informacji podatnikowi upływa z końcem miesiąca lutego 2005 r. Informacje te zostały przekazane przez płatników w terminie wcześniejszym na Pani prośbę i jak stwierdziła Pani w informacjach tych nie zostały ujęte dochody wolne od podatku, natomiast tylko i wyłącznie dochody, od których został potrącony podatek dochodowy od osób fizycznych. W złożonym do tutejszego Urzędu Skarbowego zeznaniu rocznym za 2004 rok PIT-37 nie wykazała Pani dochodów nie opodatkowanych, otrzymanych ze środków UE, opisanych w zapytaniu.

Sformułowała też Pani własne stanowisko w sprawie, stwierdzając mianowicie, iż po przeanalizowaniu kilku interpretacji co do zakresu zastosowania zwolnień prawa podatkowego oraz po szczegółowym zapoznaniu się z przepisami o zwolnieniach podatkowych ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 46), iż słusznym było nie wykazanie dochodów zwolnionych z podatku w złożonym za 2004 rok zeznaniu rocznym. Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Panią w niniejszej sprawie jak również obowiązujący w 2004 roku stan prawny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) "Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30, art. 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów". Ust. 2 powołanego wyżej art. 9 cyt. ustawy stanowi, iż dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Art. 45 ust. 1 cytowanej ustawy wiąże obowiązek opodatkowania osiągniętych w roku podatkowym dochodów z obowiązkiem złożenia zeznania rocznego. W myśl tego przepisu "Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (...)".

Z uwzględnieniem wyłączeń co do zakresu stosowania przepisów niniejszej ustawy (w odniesieniu do niektórych rodzajów przychodów lub dochodów wymienionych przez ustawodawcę w art. 2 cyt. ustawy) należy zatem stwierdzić, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem tych, które ustawodawca enumeratywnie wymienił w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których został zaniechany pobór podatku w drodze rozporządzenia Ministra Finansów. Powyższe oznacza, iż nie podlegają opodatkowaniu, a co za tym idzie wykazaniu w zeznaniu rocznym dochody wskazane przez Panią w zapytaniu, określone w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy.

Powyższe zwolnienie - zgodnie z nadanym mu brzmieniem - obejmuje dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Należy nadmienić, iż w sytuacji, gdy dochody osiągane są za pośrednictwem "płatnika" - "płatnik" ma obowiązek prawidłowego zakwalifikowania "dochodu" według źródeł przychodów wymienionych w ustawie oraz ustalenia, czy dany dochód spełnia warunki do objęcia zwolnieniem przedmiotowym z podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z definicją zawartą w art. 8 ustawy - Ordynacja podatkowa, powołanej w sentencji niniejszego postanowienia, "płatnikiem" jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczania i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w tym przepisie odpowiada za podatek nie pobrany lub podatek pobrany a niewpłacony (art. 30 § 1). Przepisów o odpowiedzialności płatnika nie stosuje się, jeżeli odrębne przepisy stanowią inaczej albo jeżeli podatek nie został pobrany z winy podatnika (art. 30 § 5).Biorąc powyższe pod uwagę, jeżeli jak twierdzi Pani wypełniając zeznanie roczne dysponowała Pani kompletem informacji imiennych o dochodach osiągniętych w 2004 roku, przy czym w informacjach tych nie zostały ujęte dochody, o których mowa w Pani zapytaniu - należy domniemywać, iż płatnicy zakwalifikowali przedmiotowe dochody jako spełniające warunki do objęcia zwolnieniem z podatku dochodowego wymienione w wyżej cyt. przepisie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym za prawidłowe należy uznać nie wykazanie tych dochodów w zeznaniu rocznym za 2004 rok.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - art. 14b § 2 w/w ustawy. Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany prawa, które było przedmiotem interpretacji. Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl