US.VI 443/49/04 - Sprzedaż nieruchomości a powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 września 2004 r. Urząd Skarbowy w Mielcu US.VI 443/49/04 Sprzedaż nieruchomości a powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych

Pytanie podatnika

Czy z tytułu sprzedaży działek przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT, zaś jeżeli nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, czy w związku z tym powstanie obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionymi w dniu 28.06.2004 r. zapytaniami, czy z tytułu sprzedaży działek przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, zaś jeżeli nie powstałby obowiązek podatkowy w podatku VAT, czy w związku z tym powstanie obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu informuje:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż jest pan właścicielem działek nabytych wiele lat temu, które obecnie zamierza pan sprzedać. Zaznacza pan jednocześnie, iż nie prowadzi pan działalności gospodarczej, ani nie jest podatnikiem podatku VAT.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) od 1.05.2004 r. grunt jest towarem. Zgodnie z cytowanym przepisem przez towary - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Odpłatna dostawa gruntów, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej. Definicja działalności gospodarczej sformułowana dla celów podatku (wynikająca z połączenia definicji działalności gospodarczej funkcjonującej w VI Dyrektywie - art. 4 (2) oraz definicji podatnika obowiązującej w ustawie o podatku VAT po 30.04.2004 r. - stanowi, że działalność gospodarcza to wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, górnictwo, działalność rolnicza i wykonywanie wolnych zawodów również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Z systemu przyjętego przez państwa członkowskie dotyczącego podatku VAT wynika, iż czynności spełniające kryteria dostawy towarów lub świadczenia usług wykonywanych przez podmiot mający status podatnika, podlegają opodatkowaniu, jeżeli przy ich wykonywaniu podmiot ten występuje w charakterze podatnika i dokonuje dostawy towarów w tym celu nabytych.

Biorąc powyższe fakty pod uwagę, sprzedaż gruntów (działek budowlanych) w okolicznościach przedstawionych w zapytaniu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tak więc stanowisko wyrażone przez pana w przedmiotowej kwestii jest prawidłowe.

W odpowiedzi dotyczącej drugiej części zapytania tut. organ informuje; podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) podlegają umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. W przypadku zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Podstawą opodatkowania przy umowie sprzedaży nieruchomości stanowi jej wartość rynkowa, od której notariusz jako płatnik pobiera podatek wg stawki 2-procentowej wynikającej z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy ciąży na stronach czynności cywilnoprawnych, a obowiązek zapłaty podatku stosownie do art. 5 ust. 1 ciąży solidarnie na osobach będących stronami czynności cywilnoprawnej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl