US.VI/443-100/04/I - Możliwość odliczenia podatku naliczonego w związku z dokonywaną inwestycją

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 listopada 2004 r. Urząd Skarbowy w Mielcu US.VI/443-100/04/I Możliwość odliczenia podatku naliczonego w związku z dokonywaną inwestycją

Pytanie podatnika

Czy w sytuacji, gdy nie jestem zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT mam możliwość odliczenia (odzyskania) podatku naliczonego w związku z dokonywaną inwestycją polegającą na modernizacji gospodarstwa agroturystycznego, która realizowana jest w ramach programu SAPARD?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wniesionym w dniu 16 listopada 2004 r. podaniem, uzupełnionym pismem z dnia 17 listopada 2004 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w zakupach dokonanych w związku z inwestycją polegającą na modernizacji gospodarstwa agroturystycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu uprzejmie informuje:

Z przedstawionego przez pana w piśmie stanu faktycznego wynika, iż jest pan rolnikiem ryczałtowym niezarejestrowanym jako podatnik VAT i prowadzi pan gospodarstwo rolne o pow. 7,5 ha. Nadmienia pan także, że prowadził pan działalność gospodarczą w zakresie produkcji sklejki tłoczonej, którą zlikwidował pan z dniem 30 września 2004 r. oraz prowadzi pan działalność agroturystyczną. Jednocześnie informuje pan w przedmiotowym piśmie, iż nie przekroczył pan kwoty obrotu uprawniającej do zwolnienia podmiotowego z podatku VAT oraz że nie jest pan ani nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. W skierowanym do tut. organu zapytaniu stwierdza pan także, iż dokonuje pan inwestycji polegającej na modernizacji gospodarstwa agroturystycznego, która realizowana jest w ramach programu SAPARD, zgodnie z umową zawartą w dniu 27 maja 2004 r. zakładającą pomoc z funduszy Unii Europejskiej.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, stanowiącą sumę kwot podatku określonych m.in. w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Przepis art. 88 ust. 4 cyt. wyżej ustawy ogranicza to prawo tylko do podatników, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, bowiem zgodnie z ww. przepisem, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (wyjątek stanowią tylko przypadki, w których podatnicy dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu).

Możliwość zwrotu podatku z tytułu nabycia towarów i usług lub importu towarów i usług przewiduje dla podmiotów niebędących podatnikami podatku jedynie § 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Zwrot ten przysługuje jednak wyłącznie podmiotom, które przed dniem 1 maja 2004 r. zawarły z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (Sapard) dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu i to przy spełnieniu szeregu warunków wymienionych w tym przepisie. Z przedstawionego przez pana w piśmie stanu faktycznego wynika, iż umowa zakładająca pomoc z funduszy Unii Europejskiej została zawarta dnia 27 maja 2004 r., więc cyt. wyżej § 27a nie może mieć w pana przypadku zastosowania.

Należy również zaznaczyć, iż zgodnie z art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług pod pojęciem "rolnika ryczałtowego" rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego w tym zakresie ze zwolnienia (z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych). Produkty rolne oraz usługi rolnicze, o których mowa wyżej zostały wymienione w załączniku nr 2 do ww. ustawy. Usługi agroturystyki nie zostały wymienione w ww. załączniku, stąd też nie stanowią one czynności dokonywanych przez rolnika ryczałtowego i nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Stąd też prowadząc usługi agroturystyczne może pan jedynie korzystać ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z ww. przepisem zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w zł odpowiadającej równowartości 10.000 euro, przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Zwolnienie to traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty (na 2004 r. kwota ta wyrażona w zł wynosi 45.700 zł).

Reasumując należy stwierdzić, iż jeśli nie jest pan zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, nie przysługuje panu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z nabycia lub importu towarów i usług, ani też jakakolwiek inna forma zwrotu podatku VAT i nie ma przy tym znaczenia fakt, iż jest pan rolnikiem. Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez pana w zapytaniu z dnia 16 listopada 2004 r., uzupełnionym pismem z dnia 17 listopada 2004 r. (w piśmie stwierdza pan, że nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT), stanowisko wyrażone przez pana w przedmiotowym zapytaniu odnośnie braku możliwości odliczenia podatku VAT jest słuszne.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl