US-V/2-436/1/07 - Czy pożyczka udzielona spółce (podatnikowi VAT) przez osobę fizyczną (podatnika VAT), nie będącą wspólnikiem ani udziałowcem pożyczkobiorcy, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 sierpnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Przeworsku US-V/2-436/1/07 Czy pożyczka udzielona spółce (podatnikowi VAT) przez osobę fizyczną (podatnika VAT), nie będącą wspólnikiem ani udziałowcem pożyczkobiorcy, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Działając na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217 poz. 1590), art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r., Nr 68, poz. 450) - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29 czerwca 2007 r. (data wpływu do US 29 czerwca 2007 r.) złożonego przez P. Spółka z o. o. z siedzibą w S. o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, dotyczącej wyjaśnienia: Czy pożyczka udzielona spółce podatnikowi podatku VAT przez osobę fizyczną, która jest podatnikiem podatku VAT nie będącą wspólnikiem ani udziałowcem pożyczkobiorcy, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku postanawia uznać stanowisko przedstawione przez Podatnika w zapytaniu za prawidłowe.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółce podatnikowi VAT w dniu 28 maja 2007 r. osoba fizyczna, która jest podatnikiem podatku VAT z tytułu uzyskiwania przychodów z najmu i z rolnictwa udzieliła pożyczki. Pożyczkodawca nie jest wspólnikiem ani udziałowcem pożyczkobiorcy. Zdaniem wnioskodawcy wymienioną umowę pożyczki należy uznać jako usługi pośrednictwa finansowego podlegające przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z powyższym nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku zauważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a obowiązek uiszczenia podatku od umów pożyczki powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy j/w).

W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych te czynności, w których przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach, umowy spółki i jej zmiany oraz umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podlegają:

1)

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju,

2)

eksport towarów,

3)

import towarów,

4)

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terenie kraju,

5)

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Świadczeniem usług, na podstawie art. 8 ust. 1 tejże ustawy, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w myśl, art. 7 powołanej ustawy.

Udzielenie pożyczki pieniężnej zaliczane jest do grupy usług pośrednictwa finansowego, sklasyfikowanego w sekcji J dział 65 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Zgodnie z dyspozycją art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W poz. 3 załącznika Nr 4 do ustawy, wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego (w tym udzielanie pożyczek), sklasyfikowane według PKWiU do sekcji J ex (65-67) z wyłączeniami.

W rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, o której mowa w art. 15 ust. 2 tejże ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Wynajem lokali mieści się, zatem w definicji działalności gospodarczej. W myśl art. 15 ust. 1 ww. ustawy, osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, są podatnikami podatku od towarów i usług.

W świetle wskazanych przez wnioskującego - pożyczkobiorcę faktów, stwierdzić należy, że czynności odpłatnego świadczenia usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług niezależnie od tego, czy stanowią one przedmiot działalności, jeżeli wykonywane są w ramach samodzielnej działalności gospodarczej, w okolicznościach, o których mowa w przepisie art. 15 ust. 2 powołanej ustawy.

Podsumowując: w przedstawionym stanie faktycznym stwierdzić należy, że podatnik podatku od towarów i usług udzielając odpłatnej pożyczki innemu podmiotowi krajowemu, świadczy usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji zastosowanie znajduje wyłączenie określone w art. 2 pkt 4 powołanej wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl