US.RPP-415/VAT/85/04 - Dokumentowanie czynności dokonania aportu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 grudnia 2004 r. Urząd Skarbowy w Myśliborzu US.RPP-415/VAT/85/04 Dokumentowanie czynności dokonania aportu

Pytanie podatnika

Czy aport niepieniężny wnoszony przez Gminę do spółki z o.o. jest zwolniony z podatku od towarów i usług? Czy na fakturze potwierdzającej tę czynność można napisać sposób zapłaty "w zamian za udziały"?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego, na pisemne zapytanie Gminy z dnia 29 października 2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że Gmina w miesiącu lutym 2004 r. wniosła do spółki z o.o. aport niepieniężny w postaci środków trwałych w zamian za objęcie udziałów w spółce z o.o.

Powołując się na tezę wyroku NSA w Warszawie sygn. Akt FSA 1/01, publ. ONSA 2002/2/48, z której wynika, że "wkłady niepieniężne (aporty), wnoszone przez wspólników do spółek kapitałowych na podstawie przepisów kodeksu handlowego, nie są objęte przepisem art. 2 ust. 3 pkt 5a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.)" podatnik formułuje stanowisko, że wniesiony w miesiącu lutym 2004 r. aport niepieniężny do spółki z o.o. w zamian za objęcie udziałów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

art. 2 ust. 3 pkt 5a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą,

§ 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.)

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Z uregulowań zawartych w art. 2 ust. 3 pkt 5a ustawy, które weszły w życie z dniem 1 kwietnia1997 r. wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wydanie towarów lub świadczenie usług w zamian za czynności nie podlegające opodatkowaniu. Minister Finansów, stojąc na stanowisku, że uregulowania zawarte w tym przepisie obejmują również wnoszenie wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego i cywilnego na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 47 ustawy zwolnił ww. czynności z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wynika to z § 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.), który stanowi, że wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego zwolnione są od podatku od towarów i usług.

Wniesienie aportu do spółki z o.o., zgodnie z art. 32 ustawy podatnik dokumentuje wystawioną fakturą VAT. Zarówno ww. art. 32 jak i przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.) dotyczące zasad wystawiania faktur nie wymagają określenia sposobu zapłaty w wystawianej fakturze VAT. Tym samym sposób zapłaty określony w przedmiotowym piśmie "w zamian za udziały" nie będzie naruszał tych zasad. Pamiętać należy, iż wartość wniesionego do spółki z o.o. aportu wykazana w fakturze VAT zwiększa obrót podatnika w miesiącu wniesienia, a wartość tej czynności jako sprzedaż zwolniona, powinna zostać wykazana w deklaracji VAT-7 za ten okres.

Przytoczone przepisy obowiązują do dnia 30 kwietnia 2004 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl