US.RPP-415/VAT/82/04 - Wliczenie do obrotu uprawniającego do zwolnienia z podatku VAT wpływów z tytułu sprzedaży

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 listopada 2004 r. Urząd Skarbowy w Myśliborzu US.RPP-415/VAT/82/04 Wliczenie do obrotu uprawniającego do zwolnienia z podatku VAT wpływów z tytułu sprzedaży

Pytanie podatnika

W wyniku likwidacji bursy, należności z tytułu najmu lokali wpływają na konto szkoły, która przejęła majątek bursy. Czy wpływy z tytułu sprzedaży, którą bursa rozliczyła w deklaracjach VAT-7, szkoła powinna wliczać do obrotu uprawniającego do zwolnienia z podatku VAT?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Myśliborzu na pisemne zapytanie podatnika z dnia 12 października 2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że szkoła z dniem 1 września 2004 r. przejęła w administrowanie budynek po zlikwidowanej bursie szkolnej oraz niezapłacone należności z tytułu wynajmu lokali przez bursę. Bursa szkolna naliczyła i odprowadziła podatek VAT za tę sprzedaż do 31 sierpnia 2004 r.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż należności z tytułu wynajmu lokali przez Bursę wpływające obecnie na konto Szkoły nie należy wliczać do obrotu uzyskanego przez Szkołę dla wyliczenia kwoty uprawniającej do korzystania ze zwolnienia z podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 113 ust. 1, 2 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej "ustawą".

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 113 ust. 1 i 2 ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro - w roku 2004 jest to kwota 45.700 zł.

Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku oraz odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku.

Z kolei ust. 5 art. 113 ustawy stanowi, że jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że należności czynszowe wpływające na konto szkoły z tytułu faktur wystawionych przez zlikwidowaną bursę szkolną nie są związane ze świadczeniem usług najmu przez szkołę. Tym samym kwot tych nie wlicza się do obrotu uzyskanego przez podatnika z tytułu wykonywanych czynności podlegających opodatkowaniu. Od dnia 1 września 2004 r. sprzedaż z tytułu wynajmu pomieszczeń przejętej bursy należy wliczyć do obrotu szkoły zgodnie z art. 113 ust. 1 i 2 ustawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl