US.PP.443/67/2005 - Czy opłata eksploatacyjna za garaż i sklep przydzielony na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa, w przypadku równoczesnego posiadania prawa do lokalu mieszkalnego jest zwolniona z VAT?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 grudnia 2005 r. Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim US.PP.443/67/2005 Czy opłata eksploatacyjna za garaż i sklep przydzielony na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa, w przypadku równoczesnego posiadania prawa do lokalu mieszkalnego jest zwolniona z VAT?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24 października. 2005 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 24 października 2005 r.) S.M. w O.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania opłat eksploatacyjnych za garaże i sklepy podatkiem od towarów i usług, uznaje stanowisko Podatnika

za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W piśmie z dnia 24 października 2005 r. przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik, S.M., pobiera opłaty eksploatacyjne za garaże i lokale użytkowe (sklepy) przydzielone na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa. Niektórzy z powyższych użytkowników garaży i sklepów posiadają równocześnie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, pozostali posiadają tylko prawo do lokalu użytkowego. W ocenie Podatnika zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opłata eksploatacyjna pobierana od członków spółdzielni - użytkowników garaży i sklepów, posiadających równocześnie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego jest czynnością zwolnioną od podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 wyżej powołanej ustawy, zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierana opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienie od podatku, będzie zatem dotyczyć czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni oraz innych osób posiadających tytuł do zajmowanego lokalu mieszkalnego, dotyczących jedynie opłat pobieranych z tytułu eksploatacji i utrzymania lokali mieszkalnych.

W związku z powyższym pobierane opłaty eksploatacyjne za garaże i sklepy nie korzystają ze zwolnienia określonego w wyżej cytowanym przepisie i podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawką w wysokości 22%.

Przedstawiony przez Podatnika, jako kryterium do skorzystania z rzeczonego zwolnienia fakt pozostawania przez użytkownika garażu lub sklepu:

-

członkiem spółdzielni, któremu przysługuje prawo spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,

-

członkiem spółdzielni będącym właścicielem lokalu mieszkalnego,

-

właścicieli lokalu mieszkalnego niebędącego członkiem spółdzielni,

w przedmiotowej sprawie pozostaje bez znaczenia.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.

Na pozostałe pytania zawarte we wniosku Strony udzielono pisemnych interpretacji w odrębnych postanowieniach.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl