US.PP/443-6/04 - Stawka podatku od towarów i usług dla klienta indywidualnego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Leżajsku US.PP/443-6/04 Stawka podatku od towarów i usług dla klienta indywidualnego

Pytanie podatnika dotyczy zastosowania stawki podatku od towarów i usług wobec klienta indywidualnego zakupującego stolarkę budowlaną otworową wraz z montażem i dostawą na cele związane z budownictwem mieszkaniowym

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 14 czerwca 2004 r. w sprawie interpretacji przepisów podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług dotyczących zastosowania stawki podatku od towarów i usług wobec klienta indywidualnego zakupującego stolarkę budowlaną otworową wraz z montażem i dostawą na cele związane z budownictwem mieszkaniowym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym zważył, co następuje:

Nowe przepisy dotyczące podatku od towarów i usług uregulowane ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 34, poz. 535) nie zawierają odrębnych przepisów dotyczących wyżej wymienionej sytuacji. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do:

- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlegają miedzy innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Zatem usługi budowlano-montażowe związane z budownictwem mieszkaniowym są opodatkowane 7-procentową stawką VAT, a materiały budowlane 22-procentową stawką VAT. Podatnik jest obowiązany do prawidłowego określenia wykonywanych przez siebie czynności: czy jest to dostawa towaru, czy też świadczenie usług. Jest obowiązany także do prawidłowego ich sklasyfikowania. W zakresie klasyfikacji dla potrzeb podatkowych na dzień wejścia w życie ustawy, tj. 19 kwietnia 2004 r., obowiązują przepisy określone w art. 41 ust. 14 ustawy opierające się na przepisach o statystyce publicznej. W obecnym stanie prawnym dotyczącym powyższego zagadnienia decyduje rodzaj czynności i etap, na jakim jest ta czynność wykonywana i z czym jest związana.

Stosownie do przepisów nowej ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót. W przypadku wykazania całego zakresu robót budowlano-montażowych podstawę opodatkowania stanowi zarówno wartość usługi, jak i należność za dostarczone materiały. Zatem opodatkowanie powyższej usługi powinno nastąpić według przewidywanej stawki dla wykonywanej usługi, tj. stawki 7-procentowej.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, że w przypadku wykonania usługi z materiałów dostarczonych przez wykonawcę obrót, stanowiący podstawę opodatkowania usługi, obejmuje należność za wykonywane usługi wraz z wartością zużytych materiałów. W myśl przepisów rozporządzenia wykonawczego do nowej ustawy o podatku od towarów i usług podatnik stosujący obniżoną stawkę podatku VAT ma obowiązek podania na fakturach symbolu towaru lub usługi, jaki został określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze nie powołują tego symbolu. W takim przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje obniżoną stawkę podatku VAT, tj. art. 146 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl