US-PP/443/52/05 - Przekształcenie działalności małżeńskiej w spółkę jawną.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 sierpnia 2005 r. Urząd Skarbowy w Sanoku US-PP/443/52/05 Przekształcenie działalności małżeńskiej w spółkę jawną.

"Zgodnie z przepisem art. 93a § 2 pkt 2 oraz art. 93d (...) O. p., spółka nie mająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby. Powołany przepis art. 93a § 2 pkt 2 cyt. ustawy oznacza najpełniejszy z możliwych zakres sukcesji stosowanej wobec praw i obowiązków wynikających z wszelkich aktów normatywnych prawa podatkowego. Zatem powołany przepis powoduje zachowanie ciągłości podmiotowej.

Zawiązanie Spółki spowoduje jednak obowiązek rejestracji nowego podmiotu w sferze prawa podatkowego, który stanie się również podatnikiem podatku od towarów i usług jak i dotychczas istniejący podmiot oraz któremu zostanie nadany przez naczelnika urzędu nowy numer NIP. Wniesienie udziału na pokrycie wkładu w Spółce w postaci przedsiębiorstwa jest równoznaczne właściwie z likwidacją działalności prowadzonej samodzielnie. Wiąże się z tym obowiązek sporządzenia remanentu zapasów towarów i ich opodatkowania. Art. 14 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (o VAT - przyp. red.), stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15 będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego. Cyt. przepis art. 14 ust. 1 ustawy o podatku VAT nie będzie jednak miał zastosowania w przypadku, gdy przed zawiadomieniem właściwego organu podatkowego o zaprzestaniu wykonywania dotychczasowej działalności osoba fizyczna wniesie swoje przedsiębiorstwo w formie aportu do tworzonej Spółki i dopiero po tym fakcie zlikwiduje dotychczasową działalność. W takim przypadku czynność wniesienia aportu do Spółki jawnej nie wywrze skutków podatkowych po stronie podatku należnego w podatku od towarów i usług, jednakże nie zwalnia podatnika od obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu i zawiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni od jego sporządzenia. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm. - przyp. red.) wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółek prawa handlowego i cywilnego jest zwolnione od podatku od towarów i usług. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2005/12/13