US/POIII/443/17/AG/06 - Możliwość odzyskania przez Gminę podatku VAT z tytułu realizowanej inwestycji współfinansowanej z Sektora Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 kwietnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Ostrołęce US/POIII/443/17/AG/06 Możliwość odzyskania przez Gminę podatku VAT z tytułu realizowanej inwestycji współfinansowanej z Sektora Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”

Pytanie podatnika

Czy gmina ma możliwość odzyskania podatku VAT z tyt. realizowanej inwestycji współfinansowanej z Sektora Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006"?

Odpowiedź

Stan Faktyczny

Gmina.... zamierza realizować inwestycję pod nazwą "Rozbudowa i wyposażenie budynku strażnicy OSP w.......... z adaptacją pod działalność kulturalną". Podatnik ubiega się o dofinansowanie kosztów inwestycji ze środków Sektora Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwoju obszarów wiejskich 2004-2006" Priorytet II, Działanie 2.3 "Odnowa wsi oraz zachowanie o ochrona dziedzictwa kulturowego". Gmina jest organem władzy publicznej, który realizuje zadania na rzecz społeczności lokalnej. Realizowana w/w inwestycja będzie służyła realizacji zadań nałożonych ustawą o samorządzie gminnym i nie będzie związana ze sprzedażą opodatkowaną. W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym wniosek dotyczy potwierdzenia, że Gmina nie ma możliwości odzyskania podatku VAT w systemie podatku od towarów i usług.

Stanowiska podatnika

W ocenie podatnika, Gmina nie będzie miała możliwości odzyskania podatku VAT w systemie podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących wydatki poniesione na wykonanie w/w inwestycji, ponieważ inwestycja nie będzie związana z działalnością opodatkowaną Gminy.

Ocena prawna stanowiska podatnika

Gmina..... jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym w Urzędzie Skarbowym w Ostrołęce. Przepisy art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowią, że nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Z opisanego stanu faktycznego dotyczącego planowanego przedsięwzięcia wynika, że realizacja inwestycji polegającej na rozbudowie i wyposażeniu budynku strażnicy OSP w..... z adaptacją pod działalność kulturalną należy do zadań własnych Gminy, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 ze zm.) i dlatego też, w tym zakresie, Gmina nie może być traktowana jako podatnik podatku VAT. Czynności wykonywane przez Gminę jako zadania własne nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku VAT, w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, którą stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Wobec faktu, iż Gmina nie będzie prowadzić działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, której służyłyby poniesione przez nią wydatki w związku z realizacją w/w projektu, to nie ma ona możliwości odzyskania - w systemie podatku od towarów i usług- podatku naliczonego zapłaconego przez nią przy nabyciu towarów służących do realizacji inwestycji.

W związku z powyższym stanowisko Strony należy uznać za prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl