US PM-436/1/04 - Opodatkowanie w Polsce spadku nabytego w Kanadzie

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 października 2004 r. Urząd Skarbowy w Sanoku US PM-436/1/04 Opodatkowanie w Polsce spadku nabytego w Kanadzie

Pytanie podatnika

Czy nabycie majątku tytułem spadku w Kanadzie powinno być zwolnione od opodatkowania w Polsce?

W dniu 30 sierpnia 2004 r. do Izby Skarbowej w Rzeszowie wpłynęła prośba pana Jana J. z dnia 27 sierpnia 2004 r. o interpretację przepisów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Pismem z dnia 3 września 2004 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie przekazał ww. zapytanie do Urzędu Skarbowego w Sanoku zgodnie z właściwością. Pismo to wpłynęło do tut. organu podatkowego w dniu 8 września 2004 r. (...). Pan Jan J. przedstawił stan faktyczny następująco:

W dniu 22 września 2004 r. jako spadkobierca zgodnie z testamentem po Johnie S. ostatnio zamieszkałym w Kanadzie odebrał spadek w Kanadzie w wysokości 428.943,67 dolarów kanadyjskich oraz biżuterię oszacowaną w wysokości 815 dolarów kanadyjskich. Według spadkobiercy od ww. kwot zostanie zapłacony przez wykonawcę testamentu podatek w Kanadzie, na poczet którego potrącona została suma 25.000 dolarów kanadyjskich. W związku z tym pan J. uważa, że powyższa kwota powinna być zwolniona od podatku w Polsce na mocy umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kanady w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1990 r. Nr 38, poz. 216).

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku uprzejmie wyjaśnia:

W przedmiotowej sprawie nabył pan w Kanadzie tytułem spadku po Johnie S. majątek o łącznej wartości 429.758,67 dolarów kanadyjskich. Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn podstawę opodatkowania tym podatkiem stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość) ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z powyższym podatek zapłacony przez spadkobiercę w kraju spadkodawcy jako ciężar nabytego spadku podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Artykuł 2 ust. 3 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kanady w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1990 r. Nr 38, poz. 216) stanowi, iż:

"Do aktualnie istniejących podatków, których dotyczy umowa, należą w szczególności:

a) w przypadku Polski:

- podatek dochodowy,

- podatek od wynagrodzeń i

- podatek wyrównawczy

(zwane dalej "polskimi podatkami");

b) w przypadku Kanady:

podatki dochodowe nakładane przez Rząd Kanady

(zwane dalej "kanadyjskimi podatkami")."

Jak wynika z powyższego podatek od spadków i darowizn nie został wymieniony jako podatek, którego dotyczy przedmiotowa umowa. Należy zauważyć, że podatek od spadków i darowizn w chwili zawarcia umowy był aktualnie istniejącym (obowiązującym) podatkiem. Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kanady w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzona w Warszawie dnia 4 maja 1987 r. (Dz. U. z 1990 r. Nr 38, poz. 216) weszła w życie 30 listopada 1989 r., a ustawa o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) weszła w życie 11 sierpnia 1983 r.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że w obowiązującym stanie prawnym, zgodnie z art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie przez pana ww. majątku w Kanadzie podlega podatkowi w Polsce, ponieważ w chwili otwarcia spadku był pan obywatelem polskim i miał pan miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a w umowie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kanady w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku podatek od spadków i darowizn nie został wymieniony jako podatek, którego dotyczy ww. umowa.

Mając powyższe na uwadze tutejszy organ podatkowy nie zgadza się z pana stanowiskiem, że nabycie przez pana majątku o łącznej wartości 429.758,67 dolarów kanadyjskich tytułem spadku po Johnie S. w Kanadzie powinno być zwolnione od opodatkowania w Polsce (podatkiem od spadków i darowizn) na mocy umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kanady sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1990 r. Nr 38, poz. 216).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl