US PM 435/1-2/SZZ/2007 - Obciążenia podatkowe w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z wniesieniem aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 kwietnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Łomży US PM 435/1-2/SZZ/2007 Obciążenia podatkowe w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z wniesieniem aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn zm.) - po rozpatrzeniu wniosku, złożonego w tutejszym Urzędzie w dniu 8 lutego 2007 r. roku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego obciążeń podatkowych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z wniesieniem aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży postanawia stwierdzić, że czynność taka będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych według jednej stawki podatkowej przewidzianej dla umowy spółki, wynoszącej 0,5%.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny

Podatnik planuje, prowadzone przez siebie, jednoosobowe przedsiębiorstwo wnieść aportem do istniejącej już spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, uzyskując w zamian udziały w tej spółce. Czynność ta ma zostać dokonana poprzez wprowadzenie zmian do umowy spółki z o.o. podwyższających jej kapitał zakładowy. Wnoszony aport do spółki jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do działalności gospodarczej, min. własność nieruchomości, ruchomości, wierzytelności itp.

Ocena prawna

Przeprowadzenie zmian w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością polegających na wprowadzeniu nowego wspólnika, podwyższeniu kapitału zakładowego, powodujące zmiany w samej umowie spółki wymaga zachowania trybu przewidzianego w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Wymagane jest zatem podjęcie odpowiednich uchwał przez Zgromadzenie Wspólników, przy zachowaniu notarialnej formy czynności.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) obowiązek podatkowy (art. 3 ust. 1 pkt 2) powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną, a podstawę opodatkowania (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) stanowi przy zmianie umowy spółki wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość o którą podwyższono kapitał zakładowy. Stawka pobieranego podatku od czynności cywilnoprawnych określona jest w art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy i wynosi 0,5% podstawy opodatkowania. Przepisy ustawy nie uzależniają więc stawki podatkowej od przedmiotów majątkowych, które wprowadzane są do spółki jako aport w postaci np. zorganizowanego przedsiębiorstwa.

Późniejsza, po podjęciu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego, notarialna umowa, konieczna do przeniesienia własności nieruchomości, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ponieważ jest jedynie następstwem zmiany umowy spółki, a nie czynnością o charakterze samoistnym i nie jest taka umowa wymieniona w art. 1 ww. ustawy, jako przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko przedstawione przez podatnika w pytaniu i uzupełnieniu jest prawidłowe w części dotyczącej zasady, że ww. czynność będzie opodatkowana jedną stawką podatkową. Natomiast błędnie podana została, przez podatnika, sama stawka podatkowa, która określona została, jak wyżej wspomniano, w wysokości 0,5 %, a nie jak podaje podatnik w wysokości 1%, powołując się przy tym na właściwy przepis - art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy.

Dodatkowo informuję, że:

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienie tego zdarzenia.

Interpretacja powyższa przestanie być aktualna, jeżeli przepis prawa obowiązujący w dacie zaistnienie tego zdarzenia zostanie zmieniony lub przestanie obowiązywać.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy Pani prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży, w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl