US.PDFD/415-2/07 - Czy działalność prowadzona w zakresie koordynowania badań rynkowych w świetle zmienionych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest pozarolniczą działalnością gospodarczą?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 lutego 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach US.PDFD/415-2/07 Czy działalność prowadzona w zakresie koordynowania badań rynkowych w świetle zmienionych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest pozarolniczą działalnością gospodarczą?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie stwierdza, że stanowisko podatnika - przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pszczynie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wraz z załącznikiem - kserokopią ramowej umowy o współpracy.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z treści przedmiotowego wniosku wynika, że podatnik od 1989 roku prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, która na przestrzeni całego okresu miała różny zakres. Obecnie działalność ta polega na koordynowaniu badań rynkowych. Podatnik swoje usługi świadczył dla różnych firm badających rynek, a ostatnio ograniczył się do jednej firmy. Z innymi firmami współpracuje sporadycznie co wynika z ograniczeń czasowych. Nigdy nie był etatowym pracownikiem żadnej z tych firm. Za wyniki swojej pracy podatnik ponosi odpowiedzialność materialną, która wynika z umowy o współpracy jaka została zawarta z firmą, z którą obecnie współpracuje. Badania rynku organizuje zarówno w przedstawicielstwie firmy w Katowicach jak i w innych lokalach wynajmowanych na terenie Śląska.

Zdaniem podatnika nie spełnia on ani łącznie, ani nawet częściowo trzech warunków, które nie pozwalałyby uznać jego działalności za pozarolniczą działalność gospodarczą ponieważ:

-

osobiście ponosi odpowiedzialność za jakość wykonywanej pracy,

-

o miejscu i czasie wykonywanej pracy sam decyduje, informując tylko o swoich decyzjach firmę, a pracę wykonuje bez niczyjego nadzoru,

-

za wyniki swojej pracy odpowiada finansowo.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

d)

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Natomiast zgodnie z art. 5b ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Jak wynika z wyżej cytowanych przepisów pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w określonym zakresie, prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, jednocześnie nie spełniająca łącznie trzech warunków określonych w cytowanym wyżej art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że działalność podatnika polega na koordynowaniu badań rynkowych, przy współpracy z jedną firmą, sporadycznie z innymi. Za jakość wykonywanych czynności podatnik ponosi odpowiedzialność materialną, o miejscu i czasie sam decyduje, informując tylko o swoich decyzjach firmę. Czynności wykonywane są bez nadzoru, a za ich wyniki odpowiada finansowo. Zatem nie występują warunki, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tak przedstawionym stanie faktycznym należy uznać, że prowadzona przez podatnika działalność jest pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Nie poddano ocenie załącznika (ramowa umowa o współpracy) do złożonego wniosku, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 Ordynacji podatkowej, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

POUCZENIE.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku- Białej - 43-300 Bielsko Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał postanowienie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl