US.PD II 415-70/04 - Zawarcie związku małżeńskiego a limit ulgi remontowej

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 2 marca 2004 r. Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki US.PD II 415-70/04 Zawarcie związku małżeńskiego a limit ulgi remontowej

Pytanie podatnika

1. Czy po zawarciu związku małżeńskiego przysługuje jeden limit ulgi remontowej?

2. Czy mając dwa tytuły prawne do lokali mieszkalnych można korzystać z dwóch limitów na remont i modernizację tych mieszkań?

Odpowiedź

Art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. stanowił, iż podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się - jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Z pisma wynika, iż w 2000 r. wniosła Pani będąc panną wkład budowlany do Spółdzielni Mieszkaniowej i skorzystała z ulgi budowlanej. Natomiast w 2003 r. wspólnie z mężem zakupili Państwo mieszkanie od dewelopera i ponieśli wydatki w ramach ulgi remontowej.

W związku z powyższym wydatki poniesione w roku 2003 przez Panią i małżonka powinny być rozliczone w ramach jednego limitu przysługującej ulgi remontowej.

Reguluje to art. 27a ust. 10 pkt 1 i 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 2003 r. który stanowi, iż wysokość odliczeń od podatku, określona w każdym okresie trzech kolejnych lat, poczynając od 1 stycznia 2003 r. - w przypadku wydatków poniesionych na remont i modernizację (odliczeniu podlega 19% poniesionych wydatków) dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację.

Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków, natomiast jeżeli przed zawarciem związku małżeńskiego, w okresie obowiązywania ustawy, korzystali z odliczeń od podatku między innymi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego przysługującą kwotę odliczeń zmniejsza się o wcześniej dokonane odliczenia.

W związku z powyższym Pani stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe, gdyż od momentu zawarcia związku małżeńskiego przysługuje Państwu jeden limit.

Ponadto limit przysługuje podatnikowi lub podatnikom tj. małżonkom bez względu na to, do ilu mieszkań posiadają tytuły prawne.

Wobec tego rozliczając się osobno za rok 2003 z uzyskanych dochodów i poniesionych wydatków musicie Państwo uwzględnić fakt, iż rozliczając wydatki na remont mieszkania przysługuje Pani i mężowi tylko jeden wspólny limit w ramach jednej ulgi remontowo-modernizacyjnej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl