US-PD-I/415-41/03 - Podatek dochodowy, a najem lokalu na cele mieszkaniowe

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 czerwca 2003 r. Izba Skarbowa we Wrocławiu US-PD-I/415-41/03 Podatek dochodowy, a najem lokalu na cele mieszkaniowe

Pytanie:

Czy podatek dochodowy, w przypadku najmu lokalu na cele mieszkaniowe, który nie stanowi składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą, odprowadza się od dochodów rzeczywistych, czy wynikających z umowy najmu. Kiedy powinno się złożyć deklarację PIT-5.

Odpowiedź:

Urząd Skarbowy w Legnicy

oznaczenie pisma: US-PD-I/415-41/03

z dnia: 28 czerwca 2003

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a, lub zwolnionych od podatku na podstawie odrębnych przepisów.

Art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy do źródeł przychodów zalicza najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawę, poddzierżawę działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Z zapytania wynika, iż wynajmowany lokal na cele mieszkaniowe nie stanowi składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą ani też świadczenie wynajmu nie zachodzi w wykonywaniu działalności gospodarczej, wymienionej w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, gdzie moment osiągnięcia przychodu wynika z art. 14 ust. 1 ustawy.

Przychodem z najmu jako odrębnego źródła przychodu, zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle powyższego przychód u wynajmującego powstanie z dniem otrzymania zapłaty - czynszu za wynajem jak i otrzymania wszelkich innych świadczeń jakich wynajmujący zgodnie z umową ma obowiązek wykonać na rzecz lub za wynajmującego.

Osoby osiągające przychód z najmu są obowiązane w oparciu o art. 44 ust. 1, 3, i 6 ustawy, bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy za okres od stycznia do listopada w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-5) o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku. Obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku

Według skali podatkowej - art. 27 ust. 1 ustawy, kwota o którą o którą zmniejsza się podatek lub zaliczkę, wymieniona w pierwszym przedziale skali podatkowej wynosi w 2003 r. 530,08 zł.

Ze skali podatkowej wynika zatem, że w 2003 r. obowiązek uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy powstaje dopiero od momentu gdy dochód uzyskany z tego tytułu przekroczy kwotę 2.789,89 zł.

Opublikowano: www.is.wroc.pl