US.PD-I.415/22/1/04 - Zaliczenie w koszty prowadzonej działalności gospodarczej wydatków z tytułu opłacania czynszu za mieszkanie, wyliczone proporcjonalnie do wielkości użytkowanego na działalność pomieszczenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 października 2004 r. Urząd Skarbowy w Zgorzelcu US.PD-I.415/22/1/04 Zaliczenie w koszty prowadzonej działalności gospodarczej wydatków z tytułu opłacania czynszu za mieszkanie, wyliczone proporcjonalnie do wielkości użytkowanego na działalność pomieszczenia.

Kwestię kosztów uzyskania przychodów z tytułu działalności gospodarczej, regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Z powyższego wynika, że aby uznać wydatek za koszt podatkowy, muszą zostać spełnione dwa warunki:

1.

musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu

2.

oraz nie może być wymieniony w katalogu negatywnym tj. ustawowym wykazie kosztów nieuznanych za koszt podatkowy - art. 23 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Można zatem przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzona działalnością gospodarczą.

W złożonym wniosku, podatnik zwraca się z zapytaniem, czy wydatki z tytułu opłacania czynszu za mieszkanie, wyliczone proporcjonalnie do wielkości użytkowanego na działalność pomieszczenia, można zaliczyć w koszty prowadzonej działalności gospodarczej.

Jednocześnie podaje, że wszystkie dokumenty niezbędne do rozliczenia się z RUCH-em, ZUS-em oraz Urzędem Skarbowym, wypełnia w godzinach wieczornych w domu. Ponieważ jako siedzibę prowadzenia działalności gospodarczej podatnik wskazał miejsce zamieszkania uważa, iż w koszty działalności gospodarczej może zaliczyć czynsz, wyliczony proporcjonalnie do wielkości użytkowanego na działalność pomieszczenia.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami przemysłowymi - kiosk "Ruch".

W ocenie tutejszego organu podatkowego, jeżeli w mieszkaniu prywatnym podatnik wykonuje czynności służące prowadzonej działalności gospodarczej uznać można, że wydatki dotyczące czynszu za mieszkanie, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, proporcjonalnie do wielkości i częstotliwości użytkowanego na działalność pomieszczenia.

Warunkiem niezbędnym do zaliczenia w ciężar kosztów wartości czynszu jest jego zapłacenie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl