US.PD/423-35/JG/05 - Zwolnienie przedmiotowe a strata podatkowa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 września 2005 r. Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy w Olsztynie US.PD/423-35/JG/05 Zwolnienie przedmiotowe a strata podatkowa.

"(...) Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

W art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określono, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Jednocześnie z art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku oraz kosztów uzyskania przychodów o których mowa w pkt 1 i 2. Natomiast w art. 7 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zapisano, że przy ustalaniu straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów, o których mowa w ust. 3.

W deklaracjach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT podatnicy są zobowiązani do wykazywania wszelkich przychodów oraz kosztów ich uzyskania z całokształtu ich działalności. Jeżeli na działalności statutowej, której dochody są wolne od podatku, zostanie poniesiona strata, to stosownie do ww. przepisów art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 oraz ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy stosować zasadę, że przy ustalaniu dochodów (straty) nie uwzględnia się przychodów oraz kosztów uzyskania tych przychodów, ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku. Poniesiona strata na działalności statutowej nie może obniżać lub eliminować dochodów z działalności opodatkowanej. Natomiast w sytuacji, gdy strata zostanie poniesiona na działalności, z której dochody nie są zwolnione z podatku, rozliczenie straty następuje na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tj. poprzez obniżenie dochodu (z działalności opodatkowanej) w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

W swoim piśmie z dnia 5 lipca 2005 r. podatnik poinformował, że korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 art. ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z powyższym, nie mogła wystąpić strata dla celów podatkowych bowiem strata poniesiona w okresie zwolnienia podatkowego jest stratą ekonomiczną, a nie stratą w rozumieniu prawa podatkowego. Tym samym, podatnikowi nie przysługiwało odliczenie od dochodu osiągniętego za rok 2004 o wysokość straty poniesionej w latach poprzednich."

Opublikowano: S.Podat. 2006/2/48