US.PD/415-11/AB/06 - Wypłaty dla pracowników w deklaracji PIT-4.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 sierpnia 2006 r. Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy w Olsztynie US.PD/415-11/AB/06 Wypłaty dla pracowników w deklaracji PIT-4.

"(...) Z treści wniosku wynika, iż w deklaracji PIT-4, w części C. - "obliczenie pobranego podatku" w poz. 1 "wynagrodzenia ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy" Spółka wykazywała wynagrodzenie ze stosunku pracy, natomiast przychody z tytułu użytkowania samochodów prywatnych do celów służbowych, dopłaty do PPE, wypłaty z ZFŚS w poz. 8 - "inne przychody".

Od dnia 1 kwietnia 2006 r. wprowadzono program SAP - Płace, który ujednolicił sposób wykazywania przychodów w całej Spółce. Deklaracja PIT-4, drukowana z tego programu, wykazuje wszystkie przychody pracowników w części C w poz. 1. W związku z tym Spółka ma wątpliwości, czy może w ten sposób wykazywać wszystkie przychody ze stosunku pracy, tj. również przychody pracowników z tytułu użytkowania samochodów prywatnych do celów służbowych, dopłaty do PPE i wypłaty z ZFŚS. (...)

Stosownie (...) do art. 12 ust. 1 tej ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z kolei zgodnie z art. 11 ust. 2b tej ustawy, jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

(...) Z wyżej cytowanych przepisów wynika, iż w pojęciu wynagrodzenia za pracę mieści się zarówno system wynagrodzenia za pracę, jak i jego poszczególne składniki (np. wynagrodzenia zasadnicze, premia, dodatki płacowe). Natomiast poprzez inne świadczenia związane z pracą należy rozumieć zarówno świadczenia pieniężne (np. za czas przestoju), jak i świadczenia w naturze (np. różnego rodzaju deputaty). W związku z tym wynagrodzeniami i innymi świadczeniami pracowniczymi będą wartości bezpośrednio związane ze stosunkiem pracy, postawione do dyspozycji osobom, które z pracodawcą łączy stosunek pracy.

Wobec powyższego przychody pracowników z tytułu użytkowania samochodów prywatnych do celów służbowych, dopłaty do PPE i wypłaty z ZFŚS wypłacane przez Spółkę, jako pozostające w ścisłym związku z nawiązanym stosunkiem pracy, powinny być ujęte w części C. poz. 1 deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-4 od łącznej kwoty dokonanych wypłat".

Opublikowano: S.Podat. 2007/1/63