US.PB-1/415-6/04 - Możliwość odliczenia od podatku opłaconej składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 marca 2004 r. Izba Skarbowa w Katowicach US.PB-1/415-6/04 Możliwość odliczenia od podatku opłaconej składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Pytanie podatnika dotyczy możliwości odliczenia od podatku opłaconej składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne w zeznaniu podatkowym PIT-28 za rok 2003

Odpowiedź

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2003 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 202, poz. 1963), w załączniku nr 1 został określony wzór zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych PIT-28.

W zeznaniu tym jako podstawę prawną, z której wynika obowiązek złożenia zeznania wskazano art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). W części H - "Odliczenia od ryczałtu", pod pozycją 97 ww. zeznania, znajduje się następujący zapis: "Składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne opłacona przez podatnika w roku podatkowym, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego - na podstawie art. 13 ustawy. Odliczana kwota nie może przekroczyć kwoty ryczałtu z poz. 96".

Z zapisu tego wynika, że można dokonać odliczenia od ryczałtu składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne opłaconych przez podatnika w roku podatkowym, na podstawie art. 13 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (określonej na wstępie zeznania), o ile nie zostały odliczone od podatku dochodowego. Odliczenia dokonuje się do wysokości kwoty wykazanej w pozycji 96 - "Ryczałt po odliczeniach".

Zatem w celu prawidłowego odliczenia w zeznaniu podatkowym składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne koniecznym jest zapoznanie się z art. 13 ustawy, stosownie do zapisu zawartego w pozycji 97 zeznania.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 roku), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, zapłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego. W przypadku dokonywania obniżki, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 27b ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym (art. 13 ust. 2 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Art. 27b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art. 27b ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z powyższego wynika, że w zeznaniu podatkowym o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych PIT-28 za rok 2003, podatnik odlicza od ryczałtu w pierwszej kolejności kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconą przez podatnika w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia po spełnieniu następujących warunków:

- składka, o którą obniża się ryczałt nie została odliczona od podatku dochodowego,

- kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekraczać 7,75% podstawy wymiaru tej składki,

- wysokość składki uprawniającej do obniżenia ryczałtu, ustalona została na podstawie dokumentów stwierdzających jej opłacenie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl