US.IX/443-77/HD/05 - Dokumenty potwierdzające związek odliczonego podatku ze świadczeniem usług poza terytorium kraju.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lutego 2006 r. Urząd Skarbowy w Przemyślu US.IX/443-77/HD/05 Dokumenty potwierdzające związek odliczonego podatku ze świadczeniem usług poza terytorium kraju.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1 i 2, ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 26.11.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 27.12.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej dokumentów, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 29.11.2005 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika. We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej rozpoczął świadczenie usług w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2) na rzecz kontrahenta tj. osoby prawnej - spółki Ltd, będącego płatnikiem VAT na terenie Wielkiej Brytanii. W celu wykonania usługi Podatnik ponosi koszty, które są obciążone podatkiem VAT. Pytanie Podatnika: Art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT mówi o dokumentach, z których miałby wynikać związek odliczonego podatku ze świadczeniem usług. O jakie dokumenty chodzi konkretnie w przypadku Podatnika. Zdaniem Wnioskodawcy dokumentami, z których wynika związek odliczonego podatku ze świadczonymi usługami poza granicami kraju są faktury sprzedaży za wykonane usługi na rzecz kontrahenta zagranicznego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu nie potwierdza prawidłowości stanowiska Podatnika. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Ustęp 2 art. 86 stanowi, iż kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika: z tytułu nabycia towarów i usług, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

2. w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;

3. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;

4. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu nie podziela stanowiska Podatnika, że dokumentami, z których wynika związek odliczonego podatku VAT z czynnościami świadczenia usług w zakresie oprogramowania dla kontrahenta będącego płatnikiem podatku VAT w Wielkiej Brytanii, są faktury sprzedaży za usługi wykonane na rzecz kontrahenta zagranicznego. Wprawdzie ustawodawca w ust. 8 pkt 1 art. 86 ustawy o VAT nie precyzuje, jakie to mają być dokumenty, niemniej jednak w ocenie tut. organu podatkowego sama faktura sprzedaży nie jest dokumentem wystarczającym, a jedynie jednym z dokumentów o których mowa w tym przepisie. Faktura sprzedaży dokumentuje jedynie wykonanie usługi, natomiast dokumenty, o których mowa w ww. przepisie, powinny potwierdzać związek dokonanych zakupów z wykonanymi usługami. Wobec czego podatnik dla wykazania związku zakupów z czynnościami musi gromadzić wszelką dokumentację handlową (np. umowy, kontrakty na świadczenie usług zawarte z kontrahentami zagranicznymi), techniczną, która wskazuje na ów związek. Może również prowadzić odrębną dodatkową ewidencję, dzięki której łatwiejsze będzie skompletowanie, powiązanie ze sobą dokumentów dowodzących, że dany zakup powiązany jest z konkretną czynnością.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku, odnosi się do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl