US.IX/443-73/HM/04 - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług umowy sponsoringu polegającej na odpłatnym umieszczaniu reklam na stadionie i koszulkach zawodników

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 sierpnia 2004 r. Urząd Skarbowy w Przemyślu US.IX/443-73/HM/04 Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług umowy sponsoringu polegającej na odpłatnym umieszczaniu reklam na stadionie i koszulkach zawodników

Pytanie podatnika

Czy z tytułu otrzymanych środków pieniężnych od sponsora na działalność klubu sportowego w zamian za umieszczenie na boisku planszy reklamującej firmę sponsora, jak również zamieszczenie napisów o podobnym charakterze na koszulkach zawodników klub stanie się podatnikiem podatku VAT?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, w odpowiedzi na pismo z dnia 7 lipca 2004 r. (data wpływu do Urzędu 26 lipca 2004 r.), wyjaśnia:

Przedmiotem zapytania jest wątpliwość, czy z tytułu otrzymanych środków pieniężnych od sponsora na działalność klubu sportowego w zamian za umieszczenie na boisku planszy reklamującej firmę sponsora, jak również zamieszczenie napisów o podobnym charakterze na koszulkach zawodników klub stanie się podatnikiem podatku VAT. Zdaniem państwa umowa sponsoringu polegająca na odpłatnym umieszczaniu reklam na stadionie i koszulkach zawodników jest usługą w rozumieniu ustawy o VAT.

Urząd podziela państwa stanowisko w powyższej kwestii. Zgodnie z regulacją zawartą w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:

- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Wobec powyższego, zgodnie z ogólnym założeniem, że opodatkowanym świadczeniem usług jest każda transakcja podatnika w ramach jego działalności gospodarczej, która nie została wymieniona jako dostawa towarów, należy uznać, iż reklamowanie sponsora w zamian za otrzymane środki na działalność statutową klubu, jest usługą w rozumieniu ustawy o podatku VAT podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Niemniej jednak Urząd zauważa, że klub sportowy może korzystać ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ustawy o VAT. Mianowicie zgodnie z ust. 1 zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie wyżej wymienionego przepisu przekroczy kwotę 10.000 euro, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące, na dzień jej datowania, przepisy prawa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl