US.IX/443-63/HM/04 - Opodatkowanie podatkiem VAT usług składu celnego na rzecz podatników pozaunijnych (Ukraina) oraz usług składowania na rzecz podatników mających siedzibę w innym kraju unijnym (Anglia)

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 8 września 2004 r. Urząd Skarbowy w Przemyślu US.IX/443-63/HM/04 Opodatkowanie podatkiem VAT usług składu celnego na rzecz podatników pozaunijnych (Ukraina) oraz usług składowania na rzecz podatników mających siedzibę w innym kraju unijnym (Anglia)

Pytanie podatnika

Dotyczy stosowania stawki podatku VAT na usługi składu celnego na rzecz podatników pozaunijnych (Ukraina) i usługi składowania na rzecz podatników mających siedzibę w innym kraju unijnym (Anglia)

Działając na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, w odpowiedzi na państwa pismo z dnia 8 lipca 2004 r. w sprawie stosowania stawki podatku VAT na usługi składu celnego na rzecz podatników pozaunijnych (Ukraina) i usługi składowania na rzecz podatników mających siedzibę w innym kraju unijnym (Anglia), wyjaśnia:

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:

- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych (ust. 3 art. 8). W świetle art. 27 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28.

W świetle powyższego usługi będące przedmiotem zapytania, zdaniem tut. Urzędu, winny być opodatkowane stawką podstawową, określoną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, tj. 22 %. Zarówno przepisy ustawy VAT, jak i przepisy wykonawcze nie przewidują możliwości zastosowania stawek preferencyjnych.

Końcowo Urząd zauważa, że art. 83 ustawy o VAT przewiduje możliwość zastosowania stawki podatku w wysokości 0 % w przypadku:

- (ust. 1 pkt 20) usług związanych bezpośrednio z importem towarów, w przypadku, gdy wartość tych usług została włączona do podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 15, z wyjątkiem usług:

a. w zakresie ubezpieczenia towarów,

b. dotyczących importu towarów zwolnionych od podatku,

- (ust. 1 pkt 21) usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów:

a. dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,

b. świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych.

Wyżej wymienione czynności podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 % w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie (art. 83 ust. 2 ustawy). Jednakże z pisma jednostki nie wynika, czy świadczone usługi mają bezpośredni związek z importem lub eksportem towarów, a zatem czy wyżej wymienione przepisy mogą mieć zastosowanie w przedmiotowej sprawie.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące, na dzień jej datowania, przepisy prawa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl