US.IX/443-36/HM/04 - Opodatkowanie posiłków dla młodzieży i otrzymywanej subwencji na te posiłki

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Przemyślu US.IX/443-36/HM/04 Opodatkowanie posiłków dla młodzieży i otrzymywanej subwencji na te posiłki

Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania posiłków dla młodzieży i otrzymywanej subwencji na te posiłki

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, w odpowiedzi na państwa pismo z dnia 16 czerwca 2004 r. (znak: SOSW-I-618/2004, data wpływu do Urzędu 19 czerwca 2004 r.) w sprawie opodatkowania posiłków dla młodzieży i otrzymywanej subwencji na te posiłki, wyjaśnia:

W stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2004 r. ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzystały posiłki sprzedawane w barach mlecznych oraz w stołówkach i bufetach przyzakładowych, pod warunkiem, że nie były to stołówki i bufety ogólnodostępne na podstawie § 67 ust. 1 pkt 1 lit. e rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268, z późn. zm.). Od 1 maja 2004 r. usługi stołówkowe opodatkowane są stawką 7-procnetową. Na takie rozwiązanie wskazuje treść § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem, w okresie do 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7 % stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:

- sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 %,

- sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22-procentową.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż O. prowadzi stołówkę dla młodzieży zakwaterowanej w internacie O. Zdaniem strony posiłki wydawane dla młodzieży zgodnie z § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług są opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 7 %.

W świetle ww. przepisów usługi stołówkowe o symbolu PKWiU ex 55.5 w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. są opodatkowane obniżoną do wysokości 7 % stawką podatku VAT. Niemniej jednak Urząd zauważa, iż O. w swoim piśmie nie podaje symbolu PKWiU na świadczone usługi, dlatego też tut. Urząd nie może jednoznacznie ustosunkować się do opodatkowania prowadzonych przez stronę usług stołówkowych. Organ podatkowy nie jest organem władnym do wydawania opinii interpretacyjnych podstawowych standardów klasyfikacyjnych (PKWiU, PKOB, PCN), właściwym organem jest tylko jeden organ statystyczny - Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych. W związku z tym, jeżeli O. uzna, że ich usługi nie mieszczą się w symbolu statystycznym ex 55.5, może zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi celem zakwalifikowania ich do odpowiedniego symbolu PKWiU.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z regulacji tej wynika, że w sytuacji, gdy podatnik - w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług - otrzymuje od innego podmiotu (organu administracji rządowej, samorządowej lub organizacji społecznej) jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług. W przypadku dofinansowania (dotacji) przekazywanych podatnikowi ogólnie na pokrycie kosztów jego działalności, takie dofinansowanie nie podlega opodatkowaniu. Istotne zatem dla określenia, czy dane dotacje (subwencje) są, czy też nie są opodatkowane będą szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania. Obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części (art. 19 ust. 21 ustawy VAT).

W niniejszej sprawie O. otrzymuje z Urzędu Miasta subwencję oświatową z przeznaczeniem zarówno na funkcjonowanie samego O. (wynagrodzenia nauczycieli, administracji i obsługi, energię, wodę, ścieki, ogrzewanie i inne), jak i wyżywienie młodzieży zamieszkałej w internacie. Zdaniem Urzędu opodatkowaniu podatkiem VAT podlegać będzie otrzymana dotacja do wyżywienia młodzieży, gdyż związana jest ze świadczeniem usług stołówkowych, które zdaniem strony opodatkowane są stawką w wysokości 7 %. Jeżeli na podstawie uzyskanej z Urzędu Statystycznego w Łodzi klasyfikacji statystycznej okaże się, że świadczone przez państwa usługi stołówkowe korzystać będą ze zwolnienia przedmiotowego, również otrzymana na ten cel dotacja będzie zwolniona z podatku VAT. Ponadto Urząd wyjaśnia, iż otrzymaną subwencję zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT należy traktować jako kwotę brutto a nie netto. W świetle tego przepisu podstawą opodatkowania jest obrót, zaś obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące, na dzień jej datowania, przepisy prawa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl