US.IX/443-21/HM/04 - Stawka podatku VAT dla wykonawstwa usług remontowych związanych z przebudową wybranych cel mieszkalnych w zakładzie karnym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 czerwca 2004 r. Urząd Skarbowy w Przemyślu US.IX/443-21/HM/04 Stawka podatku VAT dla wykonawstwa usług remontowych związanych z przebudową wybranych cel mieszkalnych w zakładzie karnym

Pytanie podatnika dotyczy możliwości przyjęcia 7-procentowej stawki podatku VAT na wykonawstwo usług remontowych związanych z przebudową wybranych cel mieszkalnych w zakładzie karnym wraz z wymianą okien

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, w odpowiedzi na państwa pismo z dnia 18 maja 2004 r. (znak: Dkw-212/5/04/5117) w sprawie możliwości przyjęcia 7-procentowej stawki podatku VAT na wykonawstwo usług remontowych związanych z przebudową wybranych cel mieszkalnych w zakładzie karnym wraz z wymianą okien, wyjaśnia:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do:

- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 ustawy). W świetle art. 2 ust. 12 ustawy obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie i rezydencje Prezydenta RP.

Tylko remonty ww. obiektów korzystają z opodatkowania stawką 7-procentową, natomiast remonty innych budynków mieszkalnych wymienionych w PKOB 113, tj. domy mieszkalne dla ludzi starszych, studentów, dzieci i innych grup społecznych, domy opieki społecznej, hotele robotnicze, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych podlegają opodatkowaniu stawką 22-procentową.

Wobec powyższego stanowisko państwa o możliwości zastosowania 7-procentowej stawki podatku VAT do przebudowy i remontu budynków zakwaterowania osadzonych na terenie zakładu karnego jest błędne. Wprawdzie zgodnie z opinią Głównego Urzędu Statystycznego Departament Standardów, Rejestrów i Informatyki, budynki te klasyfikowane są w klasie PKOB 1130 - budynki zbiorowego zamieszkania, niemniej jednak ustawa o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 maja 2004 r. zawęża możliwość zastosowania stawki w wysokości 7 % do obiektów budownictwa mieszkaniowego sensu stricto wymienionych w przepisach art. 2 ust. 12 ustawy VAT.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące, na dzień jej datowania, przepisy prawa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl