US IV/II/443-46/05 - Rozliczanie importowanych usług kulturalnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 maja 2005 r. Urząd Skarbowy w Olsztynie US IV/II/443-46/05 Rozliczanie importowanych usług kulturalnych

Pytanie podatnika - dotyczy zaliczenia do importu usług, usługi związanej z kulturą polegającą na udziale w koncercie w Polsce niemieckiego dyrygenta.

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31 marca 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 7 kwietnia 2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie:

zaliczenia do importu usług usługi związanej z kulturą polegającej na udziale w koncercie w Polsce niemieckiego dyrygenta, nabytej od kontrahenta z Unii,

udokumentowania ww. usługi fakturą wewnętrzną jako usługi zwolnionej od podatku VAT,

wykazania tej usługi w poz. 32 deklaracji podatkowej VAT-7

czy importując usługę zwolnioną Strona znajduje się w sytuacji nabywającego usługę zwolnioną od polskiego podatnika,

- uznaje stanowiska Wnioskodawcy w ww. sprawach za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że w miesiącu marcu 2005 r. nabyła od kontrahenta z Unii usługę związaną z kulturą - udział w koncercie w Polsce zagranicznego dyrygenta. Usługę tę Strona zakwalifikowała do usług związanych z kulturą zaliczanych wg PKWiU do grupowania 92. Usługi te w Polsce korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Strona jako usługobiorca przedmiotowej usługi zamierza rozliczyć podatek od towarów i usług z tego tytułu. Została wystawiona faktura wewnętrzna dokumentującą import tej usługi. W deklaracji VAT-7 Strona zamierza ująć w pozycji 32 jako import usług, równocześnie nie wykazując podatku należnego w pozycji 33 deklaracji. Z uwagi na zwolnienie tych czynności od podatku od towarów i usług Strona nie zamierza wykazywać wartości netto nabytej usługi w pozycji 43 deklaracji oraz podatku naliczonego w pozycji 44.

Strona zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie:

- czy w tym przypadku wystąpi import usług,

- czy prawidłowo udokumentowano w/w usługę fakturą wewnętrzną dokumentującą import usługi związanej z kulturą zwolnionej od podatku od towarów i usług,

- czy zamierzony sposób sporządzenia deklaracji podatkowej VAT-7 jest prawidłowy,

- czy importując usługę zwolnioną Strona znajduje się w sytuacji nabywającego usługę zwolnioną od polskiego podatnika.

W ocenie Strony miejscem świadczenia usługi w zakresie kultury, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy o VAT, jest miejsce gdzie usługi te są faktycznie wykonywane. Ponieważ usługa w zakresie kultury została wykonana w Polsce miejscem świadczenia tej usługi jest Polska. Zgodnie z art. 106 ust. 7 dla udokumentowania importu usług, o których mowa w art. 2 pkt 9, dla których podatnikiem jest usługobiorca, wystawiono fakturę wewnętrzną. Z uwagi na to, że importowana usługa w zakresie kultury jest zwolniona od podatku od towarów i usług to zdaniem Strony nie należy wykazywać jej w części dotyczącej sprzedaży w szczególności w sprzedaży zwolnionej a w przeznaczonej do tego pozycji 32. Tym samym nie wystąpi sprzedaż zwolniona. Według Strony importując usługę zwolnioną Strona znajduje się w sytuacji nabywającego usługę zwolnioną od polskiego podatnika.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. W myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 powyższej ustawy w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji lub rozrywki - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Z powołanych przepisów wynika, że przedmiotowa usługa podlega opodatkowaniu w Polsce.

Art. 2 pkt 9 tej ustawy stanowi, że przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 wyżej cytowanej ustawy podatnikami podatku od towarów i usług są również osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatków posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Powyższego przepisu stosownie do ust. 2 tego artykułu nie stosuje się w przypadku usług i towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju.

Ze złożonego wniosku wynika, że to Strona jako usługobiorca przedmiotowej usługi będzie rozliczała podatek od towarów i usług z tego tytułu. Zatem u Strony wystąpi import usługi, o którym mowa w art. 2 pkt 9 cytowanej ustawy.

Stosowne do art. 106 ust. 7 ww. ustawy w przypadku m.in. importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 tej ustawy zwolnione są od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w którym między innymi pod pozycją 11 wymieniono usługi oznaczone symbolem PKWiU ex 92 tj. usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach autorskich, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania- z wyłączeniami zawartymi w punktach 1-8.

W związku z powyższym zapisem przedmiotowa usługa jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

W deklaracji podatkowej usługa ta winna być wykazana w poz. 32 jako import usług. Z uwagi na fakt, że usługa jest zwolniona od podatku, podatek należny nie wystąpi.

Na podstawie art. 86 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do ust. 2 pkt 4 tego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. kwota podatku należnego od importu usług.

W części D deklaracji VAT-7 stanowiącej rozliczenie podatku naliczonego nie należy wykazywać importu usług, który nie został opodatkowany podatkiem należnym i w tym zakresie Strona, istotnie znajduje się w sytuacji nabywającego usługę zwolnioną od kontrahenta krajowego.

Zatem stanowiska Strony w przedstawionych wyżej sprawach są prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.:. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5,00 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl